Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Gusül Abdestinde Besmele ve Niyet Şart Mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gusül Abdestinde Besmele ve Niyet Şart Mıdır?

  Reklam
  Gusül Abdestinde Besmele ve Niyet Şart Mıdır?


  Gusül abdesti alırken illa ki niyet etmek gerekir mi, yani abdest esnasında niyet ettim gusül abdestimi almaya demeyen kişinin abdesti kabul edilmez mi? Çevremden ve bazı kaynaklardan aldıgım bilgilere göre banyoya girdikten sonra sadece ağza ve burna 3 er kez doluca verip bütün vucudunu yıkarsan bu gusül abdesti kabul olur, niyet etmeye besmele çekmeye gerek yok diyorlar. Doğru mu?


  Değerli Kardeşimiz;


  Gusül abdestinde niyet ve besmele şart değildir. Bunlar olmadan da gusül geçerlidir.  Niyet gusül abdestinin sünneterindendir. Bu bakımdan niyet getirilmeden alınan gusül abdesti geçerlidir. Niyet getirildiği zaman ayrıca sünnet sevabı kazanılır. Getirilmediği zamanda abdeste mani olmaz.

  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:

  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te'min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Gusül Abdestinde Besmele ve Niyet Şart Mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Boy abdesti alırken kişi isterse niyet ve besmele çekebilir. İstemese çekmez. Fakat peygamber efendimiz normal abdestinde de boy abdestinde de besmele çektiği bilinmektedir.gusulde besmele,  gusül abdestinde niyet farz mıdır,  gusülde besmele,  gusülde niyet farz mıdır,  gusül abdestinde niyet farzmıdır,  boy abdestinde niyet farz mıdır,  gusul abdesti alirken besmele cekmeyi unutmak