Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Abdest Nasıl Alınır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Abdest Nasıl Alınır?

  Reklam
  Abdest Nasıl Alınır? Kadın ve erkek

  Abdestin farz, sünnet ve âdâbını bu şekilde gördükten sonra, tertip ve usûlüne uygun bir abdesti nasıl alacağımızı görelim:

  * Abdest almaya niyetlendikten sonra, Eûzü - Besmele çekilerek eller bileklere kadar yıkanır. Parmakta yüzük varsa, bu arada kımıldatılır, altına suyun geçmesi sağlanır.

  * Üç defa sağ avuca su doldurularak bu su ile ağız çalkalanır. Abdeste başlamadan önce dişler misvak ve fırça ile temizlenmemiş ise, ağza su verme işlemi sırasında parmaklarla dişler ovulabilir.

  * Bundan sonra üç defa sağ el ile burna su çekilir, sol el ile de etrafı rahatsız etmiyecek şekilde sümkürüp temizlenir.

  * İki avuca su alınarak üç defa yüzün her tarafı yıkanır.

  * Dirseklerle birlikte, önce sağ kol, sonra sol kol üçer defa yıkanır.

  * Eller ıslatılıp sağ elin içi ile başın ön kısmına meshedilir.

  * Başın meshinden sonra elde kalan yaşlık ile veya el yeniden ıslatılarak kulak ve boyun da meshedilir.

  * Önce sağ ayak, sonra da sol ayak topuklarla birlikte üçer kere iyice yıkanır. Parmak aralarına su geçirtilir. Gerek abdest sırasında, gerekse abdestten sonra, abdest dualarının okunması çok sevablıdır.


  Mehmet Dikmen

  Paylaş
  Abdest Nasıl Alınır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  abdest nasıl alınır bayanlar için

  Normal abdestin farzları bulunduğu gibi sünnetleri de bulunmaktadır. Abdestin sahih olması için her ikisini de yerine getirmek abdestin hakkını vermek gerekir. 3. 3
  abdest nasil alinir kadinlar?

  Kadın ve erkek arasında abdest ve namaz konusunda bir fark yoktur. 4. 4
  Abdestin, Kur'anı Kerim'deki sıralaması şöyledir; Elleri dirseklerle birlikte yıkamak, yüzü yıkamak, başın dörtte birini mesh etmek ve ayakları bilek kemiklerine kadar yıkamak. Hanefi mezhebine göre bu saydıklarımız abdestin farzlarıdır. Şafii mezhebine göre de bu sayılan dört maddeye ek olarak niyet ve tertib vardır.abdest nasil alinir kadinlar,  abdest almak kadin,  abdest nasil alinir kadin,  abdest nasıl alınır bayanlar için,  abdest almak kadinlar,  abdest nasıl alınır bayan,  kadınlar nasıl abdest alır