Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Gıybetin caiz olduğu yerler: Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gıybetin caiz olduğu yerler:

  Reklam
  Gıybetin caiz olduğu yerler:
  Gıybet, mahsus birkaç maddede caiz olabilir:
  Birisi: Şekva suretinde bir vazifedar adama der, tâ yardım edip o münkeri, o kabahati ondan izale etsin ve hakkını ondan alsın.
  Birisi de: Bir adam onunla teşrik-i mesaî etmek ister. Senin ile meşveret eder. Sen de sırf maslahat için garazsız olarak, meşveretin hakkını eda etmek için desen: "Onun ile teşrik-i mesaî etme. Çünki zarar göreceksin."
  Birisi de: Maksadı, tahkir ve teşhir değil; belki maksadı, tarif ve tanıttırmak için dese: "O topal ve serseri adam filan yere gitti."
  Birisi de: O gıybet edilen adam fâsık-ı mütecahirdir. Yani fenalıktan sıkılmıyor, belki işlediği seyyiatla iftihar ediyor; zulmü ile telezzüz ediyor, sıkılmayarak aşikâre bir surette işliyor.
  Toplantılarda personelin iş yerindeki hal ve performansı hakkında konuşmak gıybete girmez.
  İşte bu mahsus maddelerde garazsız ve sırf hak ve maslahat için gıybet caiz olabilir. Yoksa gıybet, nasıl ateş odunu yer bitirir; gıybet dahi a'mal-i sâlihayı yer bitirir.

  sorularla islamiyet


  Paylaş
  Gıybetin caiz olduğu yerler: Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gıybet bir kul hakkıdır. Bunu yapan bir kimse bu dünyada helallik alması gerekir. Gıybet sayılmaması için konuşulan kişinin ismi sıfatı verilmemesi gerekir.gıybetin caiz olduğu yerler