Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan İyilik Allah'a saygı üzerine yardımlaşın Kötülük ve günah işleme üzerine yardımlaşmayın Ayeti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İyilik Allah'a saygı üzerine yardımlaşın Kötülük ve günah işleme üzerine yardımlaşmayın Ayeti

  Reklam
  İyilik Allah'a saygı üzerine yardımlaşın. Kötülük ve günah işleme üzerine yardımlaşmayın. Ayetinde anlatılmak istenen nedir?


  MAİDE SÜRESİ

  Rahman ve Rahîm Olan Allah'ın Adıyla.
  1. Ey iman edenler! Akidleri yerine getiriniz. İlıramlı iken avlanmayı helâl saymamak üzere aşağıda size okunacaklar dışında kalan hayvanlar, sizin için helâl kılındı. Allah dilediği hükmü verir.
  2. Ey iman edenler! Allah'ın işaretlerine, haram aya, kurbana, gerdanlıklara, Rablerinin lütuf ve rızâsını arayarak Beyt-i Haram'a yönelmiş kimselere saygısızlık etmeyin. İhramdan çıkınca avlanabilirsiniz. Mes-cid-i Harâm'a girmenizi önledikleri için bir topluma karşı beslediğiniz kin sizi tecavüze sevketmesin! İyilik ve takva üzerinde yardımlasın, günah ve zulüm üzerine yardimlaşmayın. Allah'tan korkun; çünkü Allah'ın cezası çetindir.

  ------------------------------------------------

  AÇIKLAMASI

  "İyilik ve takva üzerinde yardımlasın." İyilik (el-birr) şeriatın emrettiği her bir hayır yahut her bir yasağı veya kalbin kendisiyle huzur bulduğu şeydir. Günah (el-ism) üzere yardımlaşmayın. Bu da günah ve masiyet demek olup şeriatın yasakladığı her bir şey yahut kalbi huzursuz edip insanların bilmesinden hoşlanılmayan şeydir. Başkalarının haklarına tecavüz etmek konusunda birbirinizle yardımlaşmayın. Günah işlemek ve haddi aşmak ifadeleri ile, işleyeni günaha sokan her türlü suç kastedilmektedir. Bir topluluğa haksızlık etmek suretiyle Allah'ın sınırlarının aşılması demektir. İşte sizler Allah'ın size vermiş olduğu emirleri yerine getirmek, size yasakladıklarından da sakınmak suretiyle Allah'tan korkun.
  "Muhakkak ki Allah cezası şiddetli olandır." İsyan edip muhalefet edenlere. Burada zamir olarak kullanılması gerekirken İsm-i celâlin açıkça zikredilmesi, kalbe korkuyu yerleştirmek ve ilâhi heybeti geliştirmek içindir.
  İşte bu da her türlü hayır, şer, maruf ve münkeri kapsayan oldukça geniş kapsamlı bir ifadedir. Bununla birlikte gizli ve açık bütün hallerde Allah'ın gözetimi de hatırlatılmaktadır.


  Paylaş
  İyilik Allah'a saygı üzerine yardımlaşın Kötülük ve günah işleme üzerine yardımlaşmayın Ayeti Mumine Forum