Çocukların Eğlence mekanı ve Çocuklara Bilgiler Forumundan Çocuklara Elif-bâ öğretiminde 17 ÖNERİ Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklara Elif-bâ öğretiminde 17 ÖNERİ

  Reklam
  Çocuklara Elif-bâ öğretiminde 17 ÖNERİ  1- Bütün öğrencilere aynı elif-bâ’yı okutmaya çalışın.2- Elif-bâ dersinde yazılı çalışma yaptırmak iyi olur.

  3- Harflerin elif, be, cim, sad gibi isimleri üzerinde fazla yoğunlaşmayıp harekelerle okunuşa (sesli okumaya ve sesi fark ettirmeye) geçin.

  4- Harekelerle beraber harflerin başta ortada ve sonda yazılışlarını da verin.

  5- Kelime öğretimine önce harfleri ayrı yazılan kelimelerden başlayın, sonra da bitişik kelimelere geçin. Bitişken harflerden oluşan kelimeleri önce ayrı ayrı yazılmış olarak sonra da bitişik yazılmış olarak okutun.

  6- Cezm öğretilirken bütün harflerin üstün, esre ve ötre harekeli elif ile cezimli okunuşunu öğretin.(eb, ib, üb, et, it, üt…) Sonra da örneklere geçin.

  7- Medlerin öğretiminde önce bütün harfler elif, vav ve yâ medli okutup (ââ, îî, ûû, bââ, bîî bûû, tââ, tîî, tûû…) sonra da örneklere geçin.

  8- Şeddelerin öğretiminde aynı sistemi kullanınız. Önce bütün harfleri şeddeli öğretip (ebbe, ibbe, übbe, ette, itte, ütte, …) sonra da örneklere geçin.

  9- Harekeler, cezm, medler ve şedde ile ilgili alıştırmalarla okumayı iyice kavrattıktan sonra tenvinli okunuşlara geçin.

  10- Vav ve yâ şeklinde yazılan elif, zamir, el takısı, okunmayan elif ve elif-lam, uzatma işaretleri (med işaretleri) ve mukattaa harfleriyle elif-bâ öğretimini tamamlayın.

  11- Gerek görürseniz namaz dualarını da yüzüne okumaya başlamadan önce elif-bâ’dan okutabilirsiniz.

  12- Öğrencilerin Kur’an okumaya geçme heyecanlarını canlı tutmak için namaz surelerini okutmayıp Fatiha ve Bakara Suresi’nin ilk ayetlerinden okutma çalışmalarına başlayın. Her bir kelimeyi koro halinde tekrar ettirin.

  13- Elif-bâ okuturken harfleri mahreçleriyle beraber düzgün kavratmaya özen gösterin. Harf talimi yaptırın. Harflerin cezimli, medli ve şeddeli okunuşlarını koro halinde okutun.

  14- Elif-bâ öğretiminde Kur’an okumayı bilen öğrencilerden ve gönüllülerden yardım alın.

  15- Öğrencilerin ikili ya da üçlü gruplar halinde çalışmaları ve birbirlerini dinlemelerini sağlayarak en kısa sürede Kur’an’a geçmelerini sağlamaya çalışın.

  16- Öğrencilerinize Kur’an-ı Kerîm öğrenme, okuma ve öğretmenin faziletiyle ilgili hadisler okuyup kısaca yorumlayın.

  17- Harflerin mahrec ve telaffuzlarının düzgün öğretilmesinde CD’lerden yararlanın.


  Paylaş
  Çocuklara Elif-bâ öğretiminde 17 ÖNERİ Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Harflerde çocukların akıllarında kalması için bazı yöntemlere başvurularak sıkılmaları engellenebilir. Çünkü çocuklar bir şeye merak ve heyecanla başlar ama eğlenceli bulmazlarsa hemen sıkılırlar. 3. 3
  Çoçuklara Kuran öğreteyim derken bıktırmamak gerekir Kuran ögretme yaşı için en uygun zaman 3,5 -4 yaşlarıdır. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Evet nasil ogretilir bilemiyorum 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Peki elif ba öğretiminde ilk sayfaları dahi tek tek okutarak mı ders vermek doğru olur yoksa topluca vermek mi doğru olur? 6. 6
  Elifba eğitiminde satır satır öğretmek topluca öğretmekten daha iyidir 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Cocuklarin becerisi kavrama hizi farkli oldugunda nasil toplu ders yapilir 8. 8
  Zeka seviyesi farklı olunca zorluklar yaşanır ama yinede yü<yıllardır beraber ders verilirçocuğa kuran nasıl öğretilir,  elifba nasıl öğretilir,  cezm nasıl öğretilir,  5 yaşındaki çocuğa kuran nasıl öğretilir,  elif cüzü nasıl öğretilir,  çoçuklara kuran nasıl öğretilir,  4 yaş çocuğa kuran nasıl öğretilir