Dualar / Yakarışlar ve Dua Nedir? Duanın Önemi Forumundan Dua etmenin Faydaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dua etmenin Faydaları

  Reklam
  Dua etmenin Faydalari
  Allahü Teala, "Bana Dua ediniz ki, Duanizi kabul edeyim" buyuruyor.
  Bu okudugumuz ayeti Kerime, Mümin suresinin 60. ayetidir. Allhü Teala biz kullarindan dua etmemizi emrediyor, bizden her zaman dua ederek kendisinden yardim istememizi bildiriyor.
  Ama diyeceksin ki, benim günahim cok, duam kabul olur mu? Böyle endiselenmenize hic gerek yok. Cünkü Allahü Teala, Bakara Suresinin 186. ayetinde: "Bana el acip yalvaran (kulumun) duasini kabul ederim." buyuruyor.
  Bu ayeti kerimelerden ögreniyoruz ki, kendi saadetimiz icin dua etmemiz gereklidir. Hata ve günahlarimiz coktur duamiz kabul olmaz diye bir tereddüde düsmemiz hic de dogru ve akillica bir hareket degildir. Zira Allahimiz bizden dua etmemizi istiyor. Duamizi kabul edecegini beyan ediyor:
  Sindi de duanin kiymet ve degerini büyüklük ve faziletini ögrenelim.
  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam: "Allahü Teala indinde (katinda, yaninda) duadan daha degerli hic bir sey yoktur." buyuruyor.
  Yine Peygamberimiz (S.A.V.): "Allahü Teala kendisinden istenmegi sever." yani aslinda dua etmek arzusu insanin mayasinda yaradilisinda vardir. Dua etmek, insanin ruhi ihtiyacidir. Insan caresizlik icinde kaldigi zaman, ruhu daraldigi an kuvvet ve kudret sahibi olan Allah'dan yardim istemek ihtiyacini kendinde siddetle hissedip duyar.
  Onun icin Cenab-i Hak, Kur'an-i Kerim'inde buyuruyor: "Bunalip darda kalan kulunu, caresizlik icinde kivranip duran kimseyi dua edip yalvardiginda imdadina yetisip yardim eden, ancak Allahü Teala'dir." Bir kulun düsmüs oldugu tehlikelerden Allah'dan baska kurtaracak hic bir kuvvet yoktur ve düsünülemez.

  Peygamberimiz Aleyhisselam buyuruyor: "Kul dua ettiginde üc seyden birine kavusur:
  Ya ettigi dua sebebiyle günahi bagislanir.
  Veya pesin bir mükafata kavusur.
  Veyahut da ahirette karsiligini bulur.
  Bu Hadis-i Serif, dua ettim de kabul etmedi diyen kimselere cok güzel bir ders veriyor.

  Dua etmenin sevabi pek coktur. Dua etmenin pek cok faydalari vardir.
  Sevgili Peygamberimiz (Aleyhisselam) buyuruyor ki: "Dua ibadetin ta kendisidir. Dua, ibadetin özü ve iligidir." Demek ki, dua en büyük ibadet, hem de ibadetin özü, iligi ve beyni mesabesi yerindedir. Peygamberimiz (A.S.) buyurmustur ki: "Dua, inananlarin silahidir." Müminler, Müslümanlar, dualari sayesinde her türlü seylerden, zararlardan korunabilirler. Bu zararlar seytandan, insanlardan ve nefsinden olabilir.
  Paylaş
  Dua etmenin Faydaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  RABBİMsen affedicisin affetmeyi seversin bizleride affeyle amin 3. 3
  Kayıtsız Üye
  çok ama çok güzel hepinizden teşekkür ederim ki allah sizi kötü şeylerden korusun tekrar teşekkürlerdua etmenin faydaları,  dua etmenin faydaları nelerdir,  duanın yararları nelerdir,  duanın önemi ve faydaları,  dua etmenin faydalari,  dualar ve faydaları,  dua ve faydaları