Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Doğuma Giderken çantada Olması Gerekenler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğuma Giderken çantada Olması Gerekenler

  Reklam
  doğuma giderken çantada neler olmalı, doguma giderken çantaya konulması gerekenler


  Bebek için gerekenler:
  Aslında işe 2 hastane çıkışı ile başlamanız lazım diyeceğim de piyasada hastane çıkışları 6 ile 10 parça arasında değişiyor. Kiminde zıbın yok kiminde ekstra bir battaniye var. Ben de en iyisi içindekileri ayrı ayrı yazayım dedim. Siz elinizdeki hastane çıkışlarına bakıp kontrol edebilirsiniz.

  1 paket yenidoğan bezi.

  Bunlar numaralar ile satılıyor. Eğer bebeğinizin kilosu ve boyu normal ölçülerden aşağıda seyrediyorsa ya da tıbbi sebeplerden dolayı erken doğum gibi bir durum olacaksa 0 numara bez almanız gerekiyor. Bizim süreçte şimdilik her şey seyrinde ilerlediği için çantamıza 1 numara bez koyduk.

  Islak Mendil

  Islak mendil dediğiniz şey saf su ile ıslanmış pamuktan ibaret. Katkı, koku yok. İçinde başka bir şey olmaması lazım. Herhangi bir marketten de alabilirsiniz, ebebek gibi yerlerden toplu olarak da alabilirsiniz. Genelde öyle yapıyorlarmış. Biz denemek için bir kaç paket aldık. Bir tanesini de çantamıza attık.

  3 adet zıbın

  Eski sistem kenarında ip olan beyaz renk zıbınlardan alıyorsunuz ya da hastane çıkışı setlerinde de zıbın oluyor. Onları da kullanabilirsiniz.

  3 uzun kollu bacaklı tulum – pijama

  Yine hastane çıkışı setlerinde bu tulumlardan bulunuyor. Tek parça şeklinde bebeğe giydiriliyor. İşte onlardan 3 tane yanınıza alıverin.

  2 başlık

  Setlerinizin içinde başlık var ise yanınıza 2 adet almanız yeterli. Yenidoğan bebeklerin en çok ısı kaybedecekleri yerler başları imiş. Bebeklerimiz üşümesin.

  3 çorap

  Kenarları lastiksiz pamuk çorapları tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü bebeğin cildi çok hassas. 3 çift yanımıza aldık.

  2 eldiven

  Bebeğinizin kendisine zarar vermemesi için eldivenlere ihtiyacı var. 2 çift yeterli dediler. Tamam dedik.

  2 hırka / yelek

  Bebek üşümesin diye yanınıza alıyorsunuz. Aslında bir tane de yeterli ama kusma vs. olursa diye yedek bulundurmak da fayda varmış.

  2 battaniye

  Bu battaniye meselesi bir garip. Mevsimine göre kalın ince olabildiği gibi bir de adı battaniye olan ama o işe yaramayan sizin yaramadığını düşündüğünüz kalınlıkta şeyler var. Bir tanesi hastane çıkışı setlerinin içinden çıkıyor misal. 70’e 70 cm bir incecik örtü. Aldığınız kıyafetlerin deseninde. Kundak şeklinde kullanabiliyorsunuz. Ama adı battaniye. Bir tanesi kalın bildiğimiz battaniye. Bir tanesi kalın mı kalın kenarları çıt çıtlı belirli yerlerden çıtçıtlayınca bebeğinizin başını ve kollarını çıkarabileceği bir örtü haline geliyor. O da battaniye ama palto gibi çıkarken giydiriyorsunuz. Neyse biz bu üçünden de yanımıza aldık.

  4 – 5 minik havlu, bir banyo havlusu

  Minik havlular ne işe yarayacak diye sorduğumda ‘al sen yanına’ yanıtını aldığım arkadaşlarıma bir kere daha teşekkürler. Aldık yanımıza ne amaçla hiç bir fikrim yok. Bebek için alınan banyo havlusu da ne olur ne olmaz diyerek aldığımız bir şeymiş. Neyseki incecik çantada yer kaplamıyor.

  Bebek mendili

  Beyaz renk olan, kenarları renkli oyalar ile süslenmiş kimilerinin ‘ağız bezi’ dediği şeyin adı bebek mendili imiş. Bebeğin gazını çıkartırken omzunuza koyduğunuz gibi, emzirirken de kullanmak mümkünmüş. Toplu olarak (10-12 parça) ebebek, HelloBaby gibi bebek ürünleri alabileceğiniz yerlerde satılabiliyor ya da aile büyüklerinizden rica ediyorsunuz, eğer çokça torun olayına kendilerini hazırlamışlarsa zaten sizin için bir zaman o dantelleri işlemiş oluyorlar onları kendilerinden alıveriyorsunuz. Biz çantamıza her renkten bir tane koyduk. Ha bir de batıl bir inanç var. Mümkünse sarı olanlardan fazla edinelim bu da bebişin sarılık olmasını engelliyormuş. Ben söyleyenlerin yalancısıyım.

  3 – 4 adet önlük

  Hastane setlerinizin içinde var. Panik yapmayın. O önlükler çok da kullanılmıyormuş zaten ama yanımıza almamızda sorun yok. En güzel sığındığımız neden şu: Aman zaten çantada yer mi kaplıyor?

  Kirli torbası

  Özellikle yaz aylarında kullanmayı tercih ettiğiniz kumaş torbalarınızı kullanabilirsiniz.Ben öyle yaptım.

  Bebek kozmetikleri

  Efendim nedir bunlar? Şampuan olsun, pişik kremi olsun, yağ olsun bu tür şeyler. Küçük bir ayrı torba içinde bavula ekleyin ki sonra patlar, delinir, akar mis gibi kıyafetler batar aman bir kaza başınıza gelmesin.

  Ana kucağı

  Hastaneden çıkma vakti gelip çattığında ana kucağı ya da portbebe ile çıkış yapmanız gerekecektir. Yanınıza almayı unutmayın. Maalesef valize sığmıyorlar ama taşımanız gerekiyor.  Paylaş
  Doğuma Giderken çantada Olması Gerekenler Mumine Forum