Din Ve İman Bölümü ve Esma-ül Hüsna (Allah c.c isimleri) Forumundan esmaül hüsna duaları - Ya Bâis ismiyle dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  esmaül hüsna duaları - Ya Bâis ismiyle dua

  Reklam
  esmaül hüsna duaları - Ya Bâis ismiyle dua

  Ya Bâis: Bâis, ölüleri dirilten, her canlıyı ölümünün ardından yeniden dirilten anlamlarına gelen Yüce Allah'ın İsm-i Şerifidir.  Allahım,

  Sevgili Allahım,

  Ya Bâis,

  Karanlığın ve aydınlığın buluştuğu şu demlerde el bağlamış sana gelmişim... Ölen ruhumu, gün be gün solan tabiatı, yok olan canları ve yiten günleri düşünüyorum. Son sözlerimi söyleyemediğim, kendilerine yüreğimi dolduran coşkun sevgilerimi, umutlarımı, düşlerimi anlatamadığım, aniden kaybettiğim, yitirdiğim insanlar geliyor aklıma. Buluşmaların mahşere kaldığı, yok oluşların sürgününde senin Bâis ismin düşüyor aklıma. Aklımda ölü uykusuna yatan her ne varsa diriliyor, aydınlanıyor, yeni baştan can kesiliyor. Merhaba ey sabah! diyorum, sabahın ılık rüzgârına veriyorum alnımı. Ruhum sabah sisi gibi düşüyor yollara, sana geliyor. Ruhumun katresi denize yürüyor, kâinat uyanıyor.

  Esrar makamında bütün canlılar uyanıyor ansızın...

  Bin inşirah fikri yıkıyor kalbimi, dilimin düğümü çözülüyor.

  Şükür Ya Bâis,

  Her şey aslına dönmektedir…

  Sevgili,

  En sevgili,

  Ya Bâis,

  Mahşer'in uğultusunu ta kalbimde hissettiğim, her dem ölümü yanı başımda zannettiğim dar-ı dünya bana zindan olmuştur zira. Her gün ölmekte ve dirilmekteyim. Sanki Öz diyara gidilecek bütün vasıtalar dolmuş yola dizilmiş, bir ben kalmışım geriden geriye. Oysa her şey aslına dönmekte, gün akşam olmakta ve esaretimiz hürriyetimize yelken olmaktadır. Can kafesi sıkkındır ve kuşlar gibi döne döne o efsunlu ülkeye yol almaktadır. Ölüm, şairin dediği gibi bize ne uzak ne de yakındır zannıyla çanak çömleklerimizle avunmaktayız. Her şey mütereddit mevzisinde bir su gibi akmaktadır. Nazlı bir ramazan seherinde bütün düşüncelerim seninle, senin esma-i ilahinle yıkanmaktadır. Durulmaktadır kararmış düşüncelerim, solmaktadır mazi, ruhum inanmaktadır.

  Baki kalan sensin Ya Bâis, gerisi çaresiz ölen canlardır…

  Alan sen, dirilten sensin…

  Gören sen, bilen ancak sensin.  Allahım,

  Sevgili Allahım,

  Ya Bâis,

  Aklın ucu hiçe değince, şaşkınlığımız, perişanlığımız artmaktadır. Mahşeri düşünen ruhumuz derin bir korkunun girdabına düşmekte, kâbus dolu düşünceler ayak basmaktadır ruhumuzun üzerine. Bu bedene artık iki kez bakmaktadır aklım. Ölene kadar beni taşıyacak sonra çürüyecek, mahşerde yeni baştan toparlanıp beni sarıp sarmalayacak bu bedene senin emanetin hissiyle bakmaktayım nice zamandır. Ölmek ve dirilmek düşüncesi olmasaydı aklımın ve ruhumun merkezinde bunca çirkinliğin ve hiçliğin ortasında yaşamak mı isterdim? Senin aşkın ve sevgin olmasaydı ve dahi yaşamak bir vazife olmasaydı bir geceyi daha çeker miydim, katlanır mıydı nefsim bilmiyorum.

  Bilen sensin Rabb'im,

  Gören sen, alan sen ve yine dirilten sensin.

  Şüphesiz senin her şeye gücün yeter.

  Allahım,

  Sevgili Allahım,

  Ya Bâis,

  Sen ki ölüleri diriltir, çürümüş bedenlere yeni baştan can giydirirsin, sen ki tükenmiş hayatlara yeni baştan neşv ü nema verirsin. Sen ki manen ölmüş ruhları Peygamberlerin vasıtasıyla diriltirsin. Senin gücün her şeye yeter. Senden umut kesilmez Allah'ım. Sen ki bitmiş, umut kalmamış denen her hangi bir şeyi yeni baştan capcanlı hayata geri döndürürsün. Sen de imkânsızlık, tükenmişlik, bitiş yoktur. Solan, tükenen mevsimleri yeni baştan giydirip donatan, canlandıran sensin Allah'ım. Viran hanelerin, bozulan bağların, dağılan fasılların yeni baştan tanzimi senin ol emrinle mümkündür. Her şey senin emrine amadedir, her şey senin ilminin sınırları dâhilindedir. Senin hudutlarının ucu bucağı yoktur. Sonsuzluk sana aittir. Hikmetamiz düşüncelerimize kendi özünden tohumlar atıp yeşerten sensin. Sensin ruhumuzun derinlerinde seni aramamıza, seni özlememize vesile olan.

  Ruhumuzun bütün boğumlarını çözen, ona kendinden güzellikler üfleyen yine sensin.

  Şükürler olsun sana Rabbim.  Sevgili,

  En sevgili,

  Ya Bâis,

  Dar-ı dünyada öyle bir zamandayız ki zamanın diline prangalar vurulmuş, iyi susmuş, güzel küsmüş, doğru eğrilmiş Allah'ım. Aklın süzgecinden akla kara birlikte geçer olmuş. Kalu beladan beri verdiğimiz sözlerin altında kalan yığılmış cansız bedenler gibiyiz. Unutmuşuz, büyüsüne kapılmışız dünyanın. İbadet ve taat ile neşveli olmayan bedenlerimiz bir ölününkinden farksız şimdi. Yaşayan ölüleriz her birimiz. Bizi nefsimizin prangalarından kurtar Allah'ım. Bizi dirilt, bizi sağalt. Senin Bengisu pınarlarından doya doya içsin ruhlarımız. Zifir karanlıklarımızı senin ilahi nurun alsın.

  Şükürler olsun sana Rabbim.

  Şükürler olsun.

  Amin  Meryem Aybike Sinan
  Esmâü'l Hüsnâ Yazıları (50)  Paylaş
  esmaül hüsna duaları - Ya Bâis ismiyle dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Özellikle evrim teorisine inanan kişiler ölümden sonra hayatın olmadığını ve beden çürürken ruhun diğer insanlara geçtiğini düşünürler bu gibi düşüncelere sahip olanlar hazreti İsa döneminde de vardı o zaman insanların inanması için ölmüş bir kimse bu dünya daların diriltilmiş ve ölü olan kalktığı zaman onların anlattıkları gerçek hataya düşmeyin diyerek tekrar canı alınmıştır.ya bais,  ya bais duası,  ya baıs,  esmaül hüsna ya.bais,  ya bais duasi,  ya baisu duası,  esmaül hüsna ya bais