Mumine.com ve Günlük Zikirler Forumundan Günün Hadisi. Her gün bir Hadis meali yazalım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 57

  Reklam

  Reklam


  Yatağınıza gideceğinizde namaz abdesti gibi bir abdest alın sonra da şöyle dua edin: Allahım ! (Rahmetini) umarak, (azabından) korkarak kendimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi sana ısmarladım, sırtımı sana dayadım. Senden başka sığınak, senden başka dayanak yoktur. İndirdiğin kitabına, gönderdiğin peygamberine iman ettim."

  (Buhari, Deavat, 6)
 2. 58
  Reklam
  Ana babasına veya sadece birine yaşlılık günlerinde yetişen ve -onların duasını alamayıp- cennete giremeyen kimse perişan olsun..

  Müslim: Birr 9
 3. 59
  GÜNÜN HADİSİ
  " Dünyanın esiri olan helak oldu, dirhemin esiri olan helak oldu, midesinin esiri olan helak oldu, kadının esiri olan helak oldu."
  Hz. Muhammed (s.a.v.)
 4. 60
  إنَّ الصِّدْقَ يَهْدِي إلَى الْبِرِّ وَ إنَّ الْبِرَّ يَهْدِي إلَى الْجَنَّةِ وَإنَّ الرَّجُلَ لَيَصْدُقُ حَتَّى يُكْتَبَ عِنْدَ اللَّهِ صِدِّيقًا وَ إنَّ الْكَذِبَ يَهْدِي إلَى الْفُجُورِ وَ إنَّ الْفُجُورَ يَهْدِي إلَى النَّارِ وَ إنَّ الرَّجُلَ لَيَـكْذِبُ حَتَّى يُكْتَبَ عِنْدَ اللَّهِ كَذَّابًا

  hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. iyilik de cennete götürür. kişi doğru söyleye söyleye allah katında sıddîk (doğru sözlü) diye yazılır. yalancılık kötüye götürür. kötülük de cehenneme götürür. kişi yalan söyleye söyleye allah katında kezzâb (çok yalancı) diye yazılır.


  buhârî, edeb, 69; müslim, birr, 103, 104.
 5. 61

  Cevap: Günün Hadisi. Her gün bir Hadis meali yazalım

  BİR HADİS

  Sa’d bin Ebi Vakkas radiyallahu anh şöyle dedi:

  “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
  ‘Cennette olan nimetlerden, bir tırnağın taşıyacağı kadar bir şey görünmüş olsa gökler ve yeryüzünün dört tarafı arasındaki her şey muhakkak süslenirdi. Ve cennet ehlinden bir kadının bilezikleri görünse, güneş yıldızların ışığını silip yok ettiği gibi o da muhakkak güneşin ışığını silip yok ederdi’ buyurdu.”

  Tirmizi 2661
 6. 62
  GÜNÜN HADİSİ
  Ebu Ümame (r.a)'den: Rasulullah (s.a.v)'e biri abid diğeri alim iki kişiden bahsedildi ve bunun üzerine Rasulullah (s.a.v): Alimin abide üstünlüğü, benim, sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir. buyurdu. Sonra Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdular: Allah, melekleri, göklerin ve yerlerin halkı, hatta yuvalarındaki karıncalar ve hatta balıklar, insanlara hayır (faydalı şey) öğreten kişiye dua ederler. (Tirmizi,ilim 19,2825)
 7. 63
  Sa’d bin Ebi Vakkas radiyallahu anh şöyle dedi:
  “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:
  −Ya Rasulallah! İnsanların bela yönünden hangisi daha şiddetli olur dedim.
  Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
  −‘Bela yönünden insanların en şiddetlisi Nebilerdir. Sonra rütbece en üstün olanlar. Kul dinine göre belaya uğratılır. Kişi dininde kuvvetli ise belası şiddetli olur. Eğer dininde zayıf ise o da dinine göre belaya uğratılır. Bela kuldan ayrılmaz imtihana devam eder ta ki kul üzerinde hiç günah kalmamış bir halde yeryüzünde gezer olunca onu bırakır’ buyurdu.”

  Ahmed 1481 Darimi 2/320, İbni Mace 4023, İbni Hibban el-Mevarid 699, Albânî Sahihu’l-Cami 992 8. 64
  İbnu Mes'ûd (radıyalllâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtü vesselâm)'ın yanına girmiştir. Onu bir hasır örgünün üzerinde uyumuş buldum. Hasır, (vüçudunun açık olan) yan taraflarında izler bırakmıştı.

  "Ey Allah'ın Resûlü dedim, sana bir yaygı te'min etsek de hasırın üstüne sersek, onun sertliğine karşı sizi korusa!"


  "Ben kim, dünya kim. Dünya ile benim misâlim, bir ağacın altında gölgelenip sonra terkedip giden yolcunun misali gibidir."

  [Tirmizî, Zühd 44, (2378).]
günün hadisi,  hadis meali,  hergün bir hadis,  peygamber efendimizden kırk hadis vemeali,  kısa hadisler 40 hadis meali,  bir hadis meali ,  günün meali