Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Haccın Bireysel ve Toplumsal Faydaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Haccın Bireysel ve Toplumsal Faydaları

  Reklam
  Haccın Faydaları Nelerdir?


  - Hac mevsiminde Kabe mahşer yerini andırır. Hac ibadetini yerine getiren Müslüman dünya menfaatleri için yapılan kötü işlerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu kavrar.

  - Biliyoruz ki seyahat insan sağlığı için çok faydalıdır. Hatta ruhi sıkıntılardan kurtulması için insanlara seyahat tavsiye edilir. Allah da Kur’an’da gezip dolaşmayı tavsiye etmiştir. İşte hacca gidenler bu seyahati tabi olarak yapmış olurlar.

  - Bütün hacı adaylarının renk, ırk ve meslek ayırımı gözetmeden bembeyaz ve aynı tip ihram içinde bulunmaları, eşitlik fikrinin yerleşmesine yardımcı olur.

  - Aynı zamanda hac ibadeti dünya Müslümanları arasında tanışma, yakınlaşma, birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve kardeşlik duygularının gelişmesine yol açtığı için evrensel boyutları olan bir ibadettir.

  - Kısaca, hacca gidenlerin inançları tazelenir. İnsanlığa hizmet aşkları artar. Yardım duyguları gelişir. Bütün insanların eşit ve kardeş olduğunu kavrar. Böylelikle dostluk, sevgi ve barış sağlanmış olur.


  Paylaş
  Haccın Bireysel ve Toplumsal Faydaları Mumine Forum

Haccin bireysel faydalari,  haccin bireysel ve toplumsal faydalari,  hac ibadetinin bireysel ve toplumsal faydalari,  haccın toplumsal faydaları