Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Kelime-i şehadet ile ilgili Hadisi şerifler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kelime-i şehadet ile ilgili Hadisi şerifler

  Reklam
  kelime-i şehadetle ilgili hadisi şerifler arapça ve türkçe

  Kelime-i Şehadet Hadisi

  “Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in (asm) Allah’ın peygamberi olduğuna kalbi ile samimi olarak şehâdet eden her kula Allah (cc) cehennemi haram kılar.” (Buharî)  " اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسوُ لُهُ"

  “Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed (asm) Allah'ın kulu ve elçisidir.

  " اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسوُ لُهُ" yani “Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed (asm) Allah'ın kulu ve elçisidir.


  Paylaş
  Kelime-i şehadet ile ilgili Hadisi şerifler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kelime şehadetle ilgili kısa hadis

  Rasûlullah -sallâllahu aleyhi ve sellem- şöyle buyururlardı:“İlk söz olarak çocuklarınıza güzel bir şekilde «لَآ إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ: Lâ ilâhe illâllah» demeyi öğretiniz!” (Beyhakî, Şuabu’l-îmân, VI, 398)

  Talha -radıyallahu anh-:“–Allah Rasûlü -sallâllahu aleyhi ve sellem- bir gün şöyle buyurmuşlardı:«Ben bir söz biliyorum, her kim ölürken onu söylerse mutlakâ amel defteri için bir nûr olur ve cesedi ile rûhu da o kelime sebebiyle ölüm esnâsında ilâhî rızâya, rahmete ve huzûra nâil olur.»Ben bu sözün ne olduğunu soramadan Rasûlullah -sallâllahu aleyhi ve sellem- vefat ettiler. İşte bu sebeple üzgünüm.” dedi. Bunun üzerine Hazret-i Ömer -radıyallahu anh-:“–Ben o sözü biliyorum. O, Peygamber Efendimiz’in, amcaları (Ebû Tâlib’in) söylemesini arzu ettikleri «لَآ إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ» cümlesidir. Rasûlullah -sallâllahu aleyhi ve sellem-, eğer amcaları için bundan daha kurtarıcı bir söz bilselerdi, muhakkak onu söylemesini isterlerdi.” dedi. (İbn-i Mâce, Edeb, 54. Ayrıca bkz. Ahmed, I, 6)
  kelime-i şehadet ile ilgili kısa hadisi şeriflerkelime i şehadet ile ilgili kısa hadisler,  hadisi şerifler kelime,  kelime i şehadet ile ilgili hadisler,  kelimei sehadet hadis,  kelime-i şehadet ile ilgili hadisler,  kelime-i şahadet ile ilgili hadisler,  kelime i şehadet hakkında hadis