İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurban kimlere vaciptir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurban kimlere vaciptir?

  Reklam
  Kurban kimlere vaciptir?


  Kurban bayramında ibadet niyetiyle kurban kesmenin vacip olabilmesi için, müslüman olmak, zengin olmak, ikamet halinde olmak (yolcu olmamak) ve hür olmak gerekir. Dolayısıyla müslüman olmayana, fakire, yolcuya ve köleye kurban vacip değildir.

  Zenginden maksat, temel ihtiyaçlarından başka, artıcı olsun veya olmasın, en az 85 gr. altın veya buna denk mala sahip olmaktır. Zekât bahsinde bu konu detayı ile anlatılmıştır.

  İkamet halinde olmaya gelince, seferi olanlara kurban vacip değildir. Bununla birlikte eğer keserlerse, sevabını alırlar. Kurban bayramında köyüne ya da memleketine gidenler, eğer gittikleri yerde on beş günden az kalacaklarsa seferi olurlar. Bu kişilere kurban kesmek vacip olmaz. Bununla birlikte, imkânları varsa kesebilirler ve kurbanın sevabına nail olurlar. Bu kişiler, gittikleri yerde kurbanlarını kesebilecekleri gibi, ikamet ettikleri memlekette vekâlet vererek de kurbanlarını kestirebilirler.


  Paylaş
  Kurban kimlere vaciptir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun 3. 3
  Hanefi mezhebine göre 80 gr altın alacak kadar malı olana vacip, Şafii mezhebine göre kurban alabilecek herkese sünnettir.