İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Akika kurbanı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Akika kurbanı nedir?

  Reklam
  Akika kurbanı nedir?


  Yeni doğan çocuğun başındaki tüye “akika” denilir. Böyle bir çocuk için, Cenab-ı Hakka şükür olması niyetiyle kesilen kurbana da “Akika” adı verilmiştir. Akika kurbanı, Hanefilerce mübah ve güzel, diğer üç mezhebe göre ise sünnettir.

  Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden, buluğa erinceye kadar kesilebilir. Fakat yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Çocuğun doğumunun yedinci günü adı konulur ve başının saçları kesilip, ağırlığınca altın veya gümüş sadaka verilir. Aynı günde akika kurbanı kesilir. Akika kurbanından sahibinin yemesi caizdir.

  Akika kurbanının kemikleri, çocuğun sağlık ve selametine bir hayır dileği olsun diye, kırılmaksızın ek yerlerinden ayrılır ve öylece pişirilir. Bunu yapmak müstehabtır. Diğer bir görüşe göre ise, çocuğun mütevazi olmasına ve kötü huylardan korunmuş olmasına bir vesile olsun diye kemikleri kırılır ve öylece pişirilir.


  Paylaş
  Akika kurbanı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuğu olan kişilerin çocukları yedi günlük olduktan sonra Allahu tealaya şükür niyeti ile akika kurbanı kesilir. Öncelikle çocuğunun saçı kazılır ismi verilir ve kurbanlık kesilir. 3. 3
  Akika Kurbanı nedir? kısaca

  Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akika” adı verilir. Akika kurbanı kesmek müstehaptır. Akika kurbanı olarak kesilecek hayvanda, diğer kurbanlarda aranan şartlar aranır.
  Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir.
  Akika kurbanının etinden ve derisinden, kurban sahibi dahil herkes istifade edebilir.akika kurbanı nedir