Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Bayanların Pantolon Giymesi Haram Mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bayanların Pantolon Giymesi Haram Mıdır?

  Reklam
  Sual: Bayanların bayan pantolonu giymesi haram mıdır? CEVAP Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
  (Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!)
  [Hakim](Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.) [İ.Ahmed]

  (Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari]
  (Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere ALLAH lanet etsin!) [Taberani]
  Benzemek niyeti olmasa da, erkeğin boynuna kolye, koluna bilezik ve kulağına küpe takması kadınlara benzemek olur ve caiz değildir. Kadının da, benzemek niyeti olmadan da, pantolon giymesi caiz olmaz. Pantolon erkek kıyafetidir.


  Seadet-i Ebediyye kitabında diyor ki:
  (Tergib-üs-salât’daki hadis-i şerifte, (Örtülü olan çıplaklara (BURDA ÖRTÜLÜ OLAN ÇIPLAKLARDAN KASIT VUCUT HATLARINI BELLİ EDEN KADINLAR ÖRNEĞİN; KOT GİYEN, BODY GİYEN HANIMLAR) ve erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen, süslenen erkeklere LANET OLSUN !) buyuruluyor. Hele dar pantolon, erkeklere de caiz değildir. Çünkü, kaba yerleri dışardan belli olmaktadır. Bundan başka, kadınların pantolon giymeleri eskiden de, şimdi de İslam âdeti değildir. Dinsizlerden, İslam tesettürünü bilmeyenlerden gelmektedir. Haramlar yayılsa, yerleşseler de, İslam âdeti olamazlar. Kâfirlere benzeyenin, onlardan olacağı, hadis-i şerifte bildirilmiştir..Hadis-i şerifte örtülü olan çıplak ifadesi geçiyor. Tayt giyenler örtülü müdür? İçindeki çamaşır belli oluyor. Kaba yerleri dışardan belli olmaktadır. Pantolon da öyledir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Avret yerlerini açanlara ve başkasının avret yerine bakanlara, ALLAH lanet etsin!) [Beyheki]


  (Kendini erkeğe benzeten kadın Cennete girmez.) [Taberani]
  Peygamber efendimiz, erkek kılığına girip mızrak kuşanmış bir kadını görünce, (Erkeğe benzemeye çalışan kadına, kadına benzemeye çalışan erkeğe lanet olsun) buyurdu. El ve ayaklarını kınalayıp kadınlara benzemeye çalışan birini sürgüne gönderdi. (Taberani, Ebu Davud)
  Dinimiz bu konunun önemini bildirirken, zamanla daha iyisini yaparsın demek yanlıştır. Bize düşen, dinin emrini olduğu gibi bildirmektir. O ne kadar uyabilirse uyar. Tam uyar, yarım uyar veya hiç uymaz. Namaza yeni başlayan birisine, (Beş vaktin hepsini kılmana gerek yok, şimdilik günde bir vakit kılsan da olur, zamanla daha iyisini yaparsın) denir mi? Güya bu ümmete, dinin sahibinden daha çok merhamet göstermek, rahmani mi, yoksa şeytani mi?
  Peygamber (s.a.v) hadisi şerifinde ;” Kendini erkeğe benzeten kadina, kendini kadina benzeten erkeğe lanet olsun buyurmuştur. ” Burada ki kasit bir kadinin saclarini bir erkek gibi kisaltmasi, erkeklere mahsus giyilen seyleri giymesidir. Erkekler icinde bir kadin gibi saç uzatmasi, veya kadinlara mahsus hareketlerde bulunmasidir. Bununla beraber, Kadinlarin şalvar giymesi dinimizde çok hoştur. Bir gun bir kadin deve üzerinde Peygamber (s.a.v) haz. lerinin yakinlarindan geçerken, deveden dusmus ve bacak arasi belli olacak sekilde yerde kalmistir. Fakat bu kadin salvar giydigi icin ve mahrem yerleri belli olmadigi icin, Peygamber (s.a.v) o kadina ve o tarz giyinen kadinlara soyle dua etmistir. ” Şalvar giyen kadina Allah�in rahmeti olsun “.
  ” (Hadîsi; Ukaylî, Ibn Adîy (Kâmil’de) ve Beyhakî (el-Edep’te) rivâyet etmişlerdir.Buna göre erkek gibi pantolon giyinen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahî, erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günahtan kurtulamaz. Giydiği pantolon dar olur da vücut hatlarını ortaya koyarsa, fitneye (helâl olmayan cinsel duygulara) sebep olacağı için ayrıca günah işlemiş olur.
  Kadının her yeri kapalı amma bir mahrem yerini dahi dar giyinmişse bu tesettürlü değildir.
  Resulullah aleyhisselam efendimiz “Allah örtülü çıplak kadınlara lanet etsin…” buyuruyorlar.
  Örtülü amma çıplak… Diğer başka bir hadis-i şeriflerinde “cehhennemliklerin çoğunun kadınlar olduğunu gördüm…” buyurmuşlardır.
  Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
  (Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]
  (Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.) [İ.Ahmed]
  (Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari]
  (Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin!) [Taberani]
  5223 - İbnu Ebî Müleyke anlatıyor: “Hz. Aişe radıyallahu anhâ’ya: “Kadın (erkeğe mahsus) ayakkabı giyer mi?” diye sorulmuştu:
  “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm kadınlardan erkekleşenlere lanet etti!” diye cevap verdi.”
  Ebu Dâvud, Libâs 31, (4099).
  5224 - Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm kadın elbisesini giyen erkeğe ve erkek elbisesini giyen kadına lanet etti.”
  Ebu Dâvud, Libas 31, (4098).
  Hadislerde de görüldüğü gibi Allah Rasulü (s.a.v.) efendimiz böyle ferman buyurmuş.Bize düşen lebbeyk ya Rasulullah demektir. Pantolon erkek kıyafetidir.Nefsimizin sevdiğini değil de Allah Rasulü’nün emrettiğini yaparsak hakkın rızasına ereriz inşallah.Selam ve dua ile…
  14 Asır evvel zamandan günümüze tesettür değişimi ;

  ve günümüzde içler acısı tablolar; göbeği ve yüzü silinmiştir

  Hadislerde de görüldüğü gibi Allah Rasulü (s.a.v.) efendimiz böyle ferman buyurmuş.Bize düşen lebbeyk ya Rasulullah demektir. Pantolon erkek kıyafetidir.Nefsimizin sevdiğini değil de Allah Rasulü’nün emrettiğini yaparsak hakkın rızasına ereriz inşallah. Etrafta Sözde Tesettürlü Diye Gezinen Çıplaklar Ayetleri Çarpıtmaya devam Edin Herkez Kendi İşine Nasıl Geliyorsa Öyle Çarpıtmaya Devam etsin Sizlerle Yaradanın Huzurunda Hesabım Var Selam ve dua ile…
  ALINTI


  Paylaş
  Bayanların Pantolon Giymesi Haram Mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde kadınların pantolon giymesi günah mıdır?  Konuya farklı açılardan bakanlar farklı hükümler verebilirler. Her açının kendine göre hükmü olması da mümkündür. Ben de arz edeceğim açılardan bakacak, kendi görüşümü netleştirmeye çalışacağım. Takdir size aittir. Uygun bulursunuz, yahut ta yanlış telakki edersiniz. İkisi de mümkündür.

  Bugün giyim kuşamda tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Ne erkek ne de kadın giyimi geçmişteki gibi net ve tam ayrılmış değildir.

  Bunu şunun için arz ediyorum.
  Gerçekten de hanımların giyim kuşamında birinci ölçü tesettür ise, ikincisi de erkek giyimi olmaması, erkek giyimine benzememesidir.

  Efendimizin ikazı da bunu açıkça ifade etmektedir.
  – Erkeklerden kadın giysisi, kadınlardan da erkek giysisi giyerek karşı cinse benzeyenlere.. diye başlayan hadiste lanet bedduası vardır.

  Bu ikazı unutmayan hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak ta erkeğe benzememeyi esas alırlar. Kimliklerini korumak isterler.

  Toplumun böyle bir kimlik korumasına ihtiyacı da kesindir. Cinsiyet karışımı söz konusu olacak nerdeyse.

  Ancak bugün erkek giyimi eskisi kadar kesin belirlenmiş değildir. Pantolon artık sadece erkek giyimi olmaktan çıkıp kadınların da büyük ölçüde giyimi haline gelmiştir.

  Nitekim Suudi Arabistanlı erkeklerin de kadın giyimine benzeyen entarilerle dolaştıkları bilinmektedir. Demek ki sabit bir erkek giyimi, tartışmasız mevcut değildir.

  Bence bugün kadının giydiği pantolonun erkek giyimi olmasından önce, dar olup olmadığı, üzerini örten bir başka şeyin giyilip giyilmediği esas alınarak konuya bakılmalıdır.

  Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.

  Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:

  – Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.

  Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.

  Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.

  Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir.

  Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.

  Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.
  Ben konuya böyle bakmaktayım.

  Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..
  Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir.

  Ahmed Şahin 3. 3
  sa kardeslerım aranıza yenı katıldım ınşallah bırbırımıze faydalı oluruz cok dogru efendımızın hadısı serıfı var cemıl tokpınarın peygamberımızın dılıyle gençlık kıtabın da da bızzat gecmektedır cok da zor degıl kardesler gıymeyelım
  eteklerımız daha asıl ve daha guzel 4. 4
  sa kardeslerım aranıza yenı katıldım ınşallah bırbırımıze faydalı oluruz cok dogru efendımızın hadısı serıfı var cemıl tokpınarın peygamberımızın dılıyle gençlık kıtabın da da bızzat gecmektedır cok da zor degıl kardesler gıymeyelım
  eteklerımız daha asıl ve daha guzel

  ve aleykumusselam ve rahmetullah hoşgeldin kardeşim

  Tabiki de eteklerimiz daha rahat ve daha iyi
 5. 5
  ya ben de istiorum ama giyemiorum annem alma dio felan işte saçma sapan şeyler inşaallah ben de giyerim dua edin bana inşaallah 6. 6
  ben de geniş pantolonun üzerine uzun ve geniş tunik tarzı şeyler giyilse erkek giyimine özenilmiş olmaz diye düşünüyorum.. yanlış mı düşünüyorum? ben hep bunu uygun bir giyim olarak görmüştüm. bu yazıyla kafam çok karıştı. bana yardımcı olursanız sevinirim. 7. 7
  yaklaşık bir senedir giyinmiyorum çook şükür Rabbime 8. 8
  emelcim valla pantolon ne olursa olsun pantolon olduğu için erkeklere özenmek oluyo ve hadiste geçtiği üzere haram kılınmıstır ne olursa olsun erkek giysisi...
  etek giymemiz ümidiyle 9. 9


  bu resimde içler acısı 10. 10
  yapacagın isi ya dört dörtük yap ya da hic yapma sozunu sevıyorum.kurallar bellı sonucunda ne olacagı bellı.bayansak bayan gıbı gıyınmelıyız.once ıgneyı kendıme batırayım kardeslerim,kendımde cok seyı eksık yapıyorum hayatın yogunlugunda kayboluyoruz.calısıyorum nasıl gerceklestırebılcem dınımızın bırcok geregını cogu sey eksık kalıyor.üzüluyorum ama nereye kadar gıdecek bogle bılmıyorum.bence temelden deısmesı gereken seyler var.evet bırcok bacımız unv.okuyor ben de okudum ve dogal olarak belırlı bır refah sevıyesını yakalamak ıcın calısıyoruz..bu hengamede cok seyı unutuyoruz.calısan bır bayan olarak malesef bayanlar calısmazsa bır seyler daha yolunda mı gıder dıye dusunmuyor degılım zaman zaman ... 11. 11

  --->: Bayanların Pantolon Giymesi Haram Mıdır?

  kardeşim kimse 4-4'lük değil herkesin muhakkak bir hatası bir özrü vardır dediğin gibi yapacağın işi tam yapacaksın 4-4'lük olmasa da öyle olmaya özen göstermeliyiz çünkü gülünç! duruma düşmemek için...bence bayanların iş hayatında olması hoş birşey değil dediğiniz gibi hanımlar çalışmasa herşey daha yoluna girecek sanki bende öyle düşünüyorum rızkı veren Rabbime hayırlı bir kul olmak ümidi ile...


  Muminem --->: Bayanların Pantolon Giymesi Haram Mıdır?

 12. 12
  bırcok bayan arkadasın karsı gelecegı bır sav olsa da ben bayanın yerının ve konumunun degısıklıge ugramasından yanayım.bu sekılde bır cok konuda deısıklık kacınılmaz bır sonuc olacaktır kı bunlarda guzel dınımızın gereklı gordugu seyler olacaktır. Türk ler İslam dınını kabul etmeye basladıkları ılk donemlerde bayanın yeri ve konumunu tarih kıtaplarından bılıyoruz.tekrar bu gunlere ıhtıyacımız var.Yaradanım en yakın zamanda bu gunleri bıze tekrar yasatsın bız kıtaplardan deıl yasayarak hıssedelım dılıyorum o zamanları 13. 13
  ben hiç pantolon giymem, pantolon giyenler üzerine uzun tûnik gidikleri zaman yine neyse diyorum, ama daracik pantolon uzerine kisacik badi hiç yakismiyor, farkindaysaniz artik etekelerde kisaldi : bazi arkadaslar turban yapiyor ve hiç çekinmeden diz kapaginin altindan etek giyor bu da hos degil. kisa kolluda giyorlar.
  Artik kim kapali kim degil karisik.
  Yalniz benim merak ettigim bir soru var, etegin altindan pijama giymemiz sartmi namazda ve gunluk hayatta? 14. 14
  evet gümüş kardesimiz çok güzel bir soru sormus ben de simdi mrk ettim.namaz kılarken ve gunluk hayatta etegın altına kı etegın boyu uzun olsada pijama tarzı bırsey gıymek şart mı?kadınların pantolon giymesi ile ilgili hadisler,  peygamber efendimizin pantolonla ilgili hadisi,  bayan pantolon,  pantolon giymekle ilgili hadisler,  pantolon ile ilgili hadisler,  pantolon hakkında hadis,  pantolon giymek günah mı diyanet