Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Menopoza girdiği kesinleşen bir kadından gelen kan adet kanı mıdır? Namaz ve orucu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Menopoza girdiği kesinleşen bir kadından gelen kan adet kanı mıdır? Namaz ve orucu

  Reklam
  Menopoza girdiği kesinleşen bir kadından gelen kan adet kanı mıdır? Namaz ve orucu nasıl olacak?

  Adetten kesilmiş bir kadından gelen kan, dini açıdan hayız sayılmaz, istihaza (özür) dır. Namazını kılar orucunu da tutar.

  Adet kanı umumiyetle 45-50-55 yaşlarında kesilir. Buna yaş dönemi (menopoz) denir. Ama kadınlar genellikle 48-52 arasında adetten kesilirler. 52 nin üzerinde adetin devamı da seyrek olarak görülmektedir. 48-52 civarında bir yıl geçtiği halde adet görmüyorsa menopoza girmiş sayılır. Menopozdan sonra yeniden kanama başlamasının gerisinde ciddi hastalık sebepleri bulunabilir.

  Kadınlarda 45 yaştan sonra adet kesilmesi başlar. Bu hal, az da olsa kırkbeşten önce de görülmektedir. Bu süre 55 yaşa kadar uzayabilir. Adetten tamamen kesilen kadın menopoza girmiş demektir. Hormon ve yumurta oluşumunun önce azalıp sonra tamamen durması sonunda kadın adetten kesilir ve çocuk yapamayacak hale gelir. Menopoz dönemi başlar. Bu dönemde kadın, sadece çocuk yapabilme gücünü kaybeder, Cinsi yönden kadınlık görevini yerine getirebilir, menopoz hali buna engel değildir.

  Menopoz Döneminin Süresi:

  Bu konuda belirli bir kural yoktur. 10 yıl, 5 yıl, ya'da daha az sürer. Menopozun süresini etkiyelen başlıca unsurlar: Kadının psikolojik ve fiziksel durumu, sürdürdüğü cinsel yaşam, sağlık durumu ile hormonlarının, sinir sisteminin ve tüm organlarının işleyiş durumları ve evindeki mutluluğu, huzurudur.

  Kadının bünyesine göre, bu yaşlardan evvel veya sonra da adet kanı kesilebilir. Fakat kadının genellikle 55 yaşından sonra adeti kesilir. Gebe kalmak ümit ve ihtimali kalmamış kabul edilir. Kadında adetten kesildikten sonra görülecek kanama, hekime başvurulmasını gerektirebilir.

  Mezheplere Göre Adetin Başlayış ve Bitiş Yaşları

  Hanefilere göre : En az 9 yaşlarında buluğ çağına erer ve adet görmeye başlar. 50 veya 55 yaşlarında adet görme devresi biter. Bu yaştan öncede adetten kesilen kanlar vardır. Her kadında süre farklı olur.

  Malikilere göre : 13 yaşından 50 yaşına kadarki görülen kan mutlaka hayızdır. Daha küçüklerde veya daha büyüklerde görülen kan uzmanlara gösterilir ve ona göre hüküm verilir. 70 yaşından sonraki kan ise kesinlikle özür kanıdır.

  Şafiilere göre : Kesin bir müddet yoktur. Bu hususta bölgenin iklimi etkili olur. Ancak 62 yaşından sonra kesilmesi galibdir.

  Hanbelilere göre : Büluğdan 50 yaşına kadar takdir edilmiştir. Bundan sonra gelen kan kuvvetli isede adet kanı değildir, özür kanıdır. (Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN, Gonca Yayınevi, 1993; İzahlı Kadın İlmihali, Asım Uysal, Mürşide Uysal, Uysal Yayınevi, 2001, 11.Baskı (2)  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Menopoza girdiği kesinleşen bir kadından gelen kan adet kanı mıdır? Namaz ve orucu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Menopoza girdiği kesinleşen bir kadından gelen kan adet kanı mıdır? Namaz ve orucu 3. 3
  Kayıtsız Üye
  53 yaşındayım 2 yıl önce menapoza girdim iki gündür kanamam var ve artıyo sebebi ne olabilir 4. 4
  Esselamu aleykum Allah şifa versin durumunuzu alanında uzman bir doktor ile görüşseniz daha iyi olur. 5. 5
  Kayıtsız Üye
  teyzecim bence doktora görünün. çünkü ALLAH korusun kötü birşey olabilir 6. 6
  Menopoza girdiği kesinleşen bir kadından gelen kan istihaze yani özür kanıdır.İbadetlerini yapmasına mani olmaz.Sağlık açısından normal olmadığından dolayı uzman bir kadın doğum dr ile görüşmesi gerekir.menopoza giren kadın adet görür mü,  menopoza girdikten sonra kanama olurmu,  menopoza giren kadın hamile kalırmı,  menopoza giren kadın tekrar adet görür mü,  menopoza giren kadın tekrar adet olurmu,  adetten kesilen kadının çocuğu olur mu,  menopoza giren kadın adet olurmu