Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Adet Düzensizliği Kısırlığa Neden Olur Mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adet Düzensizliği Kısırlığa Neden Olur Mu?

  Reklam
  Adet düzensizliğinin hamile kalmayı engellemesi veya kısırlık (inffertilite) durumuna neden olması hastalar tarafından merak edilen bir konudur. Adet (regl, mens) düzensizliği hamile kalmayı her zaman etkilemez ancak bazı durumlarda engelleyebilir veya geciktirebilir, bu adet düzensizliğinin sebebine göre değişir. Örneğin adet düzensizliğinin sebebi yumurtlama düzensizliği ve polikistik over sendromu gibi bir durum ise bu durumda her ay düzenli yumurtlama olmadığı için gebeliğin normalden daha geç elde edilmesi beklenir. Adet düzensizliğinin sebebi rahim içerisinde bulunan bir myom ise gebeliğe engel olabilir veya düşüğe neden olabilir. Adet düzensziliğinin sebebi guatr hormonlarında bozukluk veya prolaktin (süt hormonu) gibi hormonal bozukluk ise bu hamile kalmayı da etkileyebilir çünkü adet düzensizliğini etkileyen hormonlar yumurtlamayı da etkilemektedir.

  Adet düzensizliği veya yumurtlama düzensizliği hamile kaldıktan sonra hamileliğin gidişatını veya bebeği etkilemez. Bunlar ancak hamile kalmadan önce gebeliğin oluşma sürecini geciktirme konusunda etki edebilirler.

  Her adet düzensizliğinde hamile kalmanın engellenmesi veya gecikmesi beklenmez. Örneğin rahim içerisinde bulunan bir polipe bağlı adet düzensizliği, aşırı adet kanaması olan bir kadında hamile kalmanın etkilenmesi beklenmez. Adet düzensizliği ve hamile kalabilme süresi herzaman birebir ilgili durumlar değildir.


  Op. Dr. Dinçer Yıldırım  Paylaş
  Adet Düzensizliği Kısırlığa Neden Olur Mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Adet düzensizliği belli sorunlar nedeniyle gecikmesi olarak tanımlanmaktadır. Sorunun neyden kaynakladığına bakılarak bu teşhis konulmaktadır. Her adet düzensizliği kısırlığa neden olacak diye bir kaide yoktur.