Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadının üreme organlarında, akıntıya neden olan hastalıklar ve nedenleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının üreme organlarında, akıntıya neden olan hastalıklar ve nedenleri

  Reklam
  AKINTI: Kadın hastalıklarında en sık rastlanan belirti vaginal akıntıdır. Tıp dilinde "lökore" denir. Normalde vagina nemliliğini sağlayan, yakınmaya yol açmayan koyu kıvamlı, beyaz bir vaginal akıntı vardır. Bu akıntı rahim ağzı bezlerin mukus salgısından, vagina mukozasından dökülen hücrelerden,vagina mukozasından sızan sıvıdan ve döderlein basillerinden oluşmuştur.

  Döderlein basilleri, vagina epitelinde bulunan glikozu parçalayarak "laktik asit" oluşturur. Bu laktik asit sayesinde vagina ortamı asit olur. Ortamın asit oluşu, vagina ortamının asitliliğinin kaybolması durumunda ise mikropların üreyebilmesi için uygun bir ortam ortaya çıkar ve iltihaplara yol açar. Kadınlardaki vaginal akıntılar, vaginada, rahim ağzında, rahimde ve fallop borularında oluşan hastalıklardan kaynaklanabilir. Vaginal akıntılara neden olan genel etkenleri şöyle sıralayabiliriz: Temizlik koşullarına uyum göstermemek ya da tam tersi aşırı titizlik sonucu temizlik amacıyla yapılan vaginal lavajlar, sık cinsel birleşmeler, mastürbasyon, doğum kontrol amacıyla kullanılan bazı vagial ilaçlar.

  Bunlardan başka, vagina, tümörleri, perine yırtıkları, rahimin yer değiştirmeleri, kızıl, tifo, dizanteri tüberküloz, difteri gibi bazı hastalıklarda da vaginadaki iltihap nedeniyle farklılık gösterir. Renksiz, beyaz, peynir parçacıkları gibi tortulu, yeşilimsi, Su gibi yada koyu kıvamlı, köpüklü, kokusuz, pis kokulu gibi özellikleri nedeniyle farklı hastalıkların belirtilerini oluştururlar.


  Kadının üreme organlarında, akıntıya neden olan hastalıklar aşağıdaki gibi özetlenebilir
  a) Vagina: Bir tür mantar olan "kandida albikans" ve bir parazit olan "trikomonas vaginalis" adlı etkenler vaginada iltihaplara neden olarak akıntıya yol açarlar. Kadınlarda vaginal akıntıya yol açan ve en fazla rastlanan bu hastalıklardan daha sonra ayrıca söz edilecektir.


  b) Rahim ağzı: Rahim ağzının (serviks uteri) bazı hastalıkları da akıntı nedenleri arasındadır. Gonore (bel soğukluğu), frengi ve diğer bazı mikropların (stafilokok, streptokok) neden olduğu iltihaplar akıntıya yol açarlar. Serviks uteri kanserlerinin bir belirtisi de hafif kanlı bir akıntıdır. Rahim ağzından kaynaklanan akıntıların en sık görülen nedenlerinden biri de rahim ağzı yaralarıdır (erozyon). Bu erozyonların neden olduğu akıntılar, genç kızlarda sıklıkla görülmektedir.


  c) Rahim: Rahimin gövdesinde (korpus uteri) görülen endometritler (rahim içini kaplayan rahim iç örtüsünün iltihapları), polipler, bazen miyomiar ve kanserler de akıntıya yol açan etkenler arasındadır.


  d) Fallop boruları: Fallop borularının hastalıkları ender olarak akıntıya neden olabilirler.

  Tüm bu etkenlerin varlığına karşın bazı kadınlarda vaginal akıntıya neden olan etken ortaya çıkarılamaz (esansiyel vaginal akıntı). Bunun yanında tümüyle psikolojik kökenli vaginal akıntılar (psikosomatik vaginal akıntılar) da vardır. Görüldüğü gibi vaginal akıntılar belirli ve önemli bir hastalığın bir belirtisi olabildiği gibi, bazı durumlarda da ortada belirli bir hastalık olmaksızın ortaya çıkabilir.
  alıntı.  Paylaş
  Kadının üreme organlarında, akıntıya neden olan hastalıklar ve nedenleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Akıntıların değişik nedenleri olmaktadır.Bunlar arsında en yaygın olanı kadınların soğuk alması durumunda olmaktadır.Bir de rahim hastalıkları bakteriler ve enfeksiyonların etkileri fazla olmaktadır.