Kısaca Sözlük ve Kelime Sözlük anlamı Forumundan Niçin İbadet Ederiz Kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Niçin İbadet Ederiz Kısaca

  Reklam
  Niçin ibadet ederiz kısaca anlatınız

  İslam dinine göre insanın yaratılış gayesi Yüce Allah’ı tanıyıp ona kulluk etmektir. Bu konuyla ilgili olarak ilgili olarak bir ayetle, “Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”(Zâriyât suresi, 56. ayet.) diye buyrulmuştur.

  İbadet eden insan, yaratılış amacına uygun davranmış ve kulluk borcunu yerine getirmiş olur. İbadetleri yerine getirmek Allah’ın emridir. Nitekim Yüce Allah bir ayette. “Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabb’inize kulluk ediniz. Umulur ki böylece korunmuş olursunuz.”(Bakara suresi, 21. ayet.) diye buyurmuştur.

  İbadetlerini yapan insan Allah’ın emrine uygun davranmış olur. Ayrıca Yüce Yaratıcı’nın rızasını ve saygısını kazanır.

  İbadet etmek insanın en önemli manevi ihtiyaçlarından biridir. Kişi, ibadet ederek Allah’ı anar, onun sonsuz gücüne ve merhametine sığınır. Verdiği sayısız nimetlerden dolayı Allah’a şükreder. Ondan kendisini bağışlamasını ister. Düzenli bir şekilde ibadetlerini yerine getiren insan, Yüce Allah’ı her an yanında hisseder. Yaratıcı’nın kendisine yönelenleri yalnız bırakmayacağını, onlara yardım edeceğini bilir. Bütün bunlar da insana huzur ve mutluluk verir.

  Kur’an’da yer alan bir ayette “… Bilesiniz ki kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.”(Ra’d suresi, 28. ayet.) diye buyrularak ibadetlerin insana huzur vereceği belirtilir.  Paylaş
  Niçin İbadet Ederiz Kısaca Mumine Forum

niçin ibadet ederiz