Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kısırlık Forumundan Kısırlık( infertilite) teşhisi nasıl konur ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kısırlık( infertilite) teşhisi nasıl konur ?

  Reklam
  Kısırlık( infertilite) teşhisi nasıl konur ?
  Görüldüğü gibi kısırlık sorunu varsa , bunun sebebi kadın ve erkek için aynı oranlardadır.
  Bu durumda hem erkek, hemde kadın birlikte değerlendirilir. Erkek bir üroloji uzmanınca değerlendirilir.
  Sperm testi (spermiyogram) en sık yapılan testtir.Bunun yanı sıra idrar yollarını incelemek için idrar analizi, testis fonksiyonları için hormon tayini, sperm antikor tayini, varikosel için doppler ultrason incelemesi, ciddi sperm azlığında testis biyopsisi yapılır.Kadının gebe kalabilmesi için fonksiyon gören üreme organları olmalı, yumurtlamasının saptanması gerekir.Bunun için kadında rahim,tüpler,ve yumurtalıklar incelenir, hormonlar ölçülür.
  Bazı kliniklerde rahim ağzında sperm geçirgenlik testi ( post koital test )yapılır, ve spermlerin yukarı geçiş kapasitesine bakılır.

  Rahim ve tüplerin açıklık durumu histerosalpingografi (HSG)denen bir film ile değerlendirilir.
  HSG adet bittikten sonraki 7 gün içinde yapılabilir, rahim içinin normal olup olmadığı ve tüplerin açıklığı değerlendirilir.( miyom, polip ve rahim yapısal bozuklukları görülebilir).

  Yine Histeroskopi denen yöntemle ( teleskop ile rahim içi doğrudan görülebildiği teknik) hem tanı konur, hemde saptanan miyom, polip ya da rahimi daraltan yapılar aynı seansta elektro koter ile giderilebilir.

  Laparoskopi denen teknikte ise göbek altından 1 cm lik delikten batına girilir, buradan içeriye iletilen teleskop ile direkt görüntü alınarak rahim, tüpler ve her iki yumurtalık, ve çevre organ ilişkileri doğrudan izlenir.Yine aynı seansta içeri sokulan ince aletlerle gebeliği engelleyen problemlere müdahale edilir (kapalı cerrahi, dikişsiz ameliyat).
  Endometriyozis denen kısırlık sebebi hastalığın tanısı da laparoskopi ile konur.
  Laparoskopi esnasında rahim ağzından verilen boya ile tüplerin geçirgenliği değerlendi

  jinekolog Dr. Üner Karacaoğlu
  Dr. Nalan Karacaoğlu  Paylaş
  Kısırlık( infertilite) teşhisi nasıl konur ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kısırlık teşhisi konabilmesi ve nedenlerinin araştırılması için çeşitli incelemeler yapılmaktadır. Bu incelemede kadın ve erkek aynı oranda ele alınarak teşhis konulmaktadır.