Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Anı Nasıl Yazılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Anı Nasıl Yazılır

  Reklam
  Anı nasıl yazılışı? kısaca

  Anılar, geçmişte yaşananlara sanatsal, siyasal ve bilimsel açıdan ışık tutmaları açısından önem taşır Anılar, edebiyatçılar tarafından kaleme alındıklarında daha ilgi çekici ve sanatsal yönü güçlü yapıtlar ortaya çıkar.
  Anılar sonradan anımsanarak yazılabildiği gibi, olayın yaşandığı gün sıcağı sıcağına da yazılabilir.
  Çoğu yazarlar anılarını günlük olarak not ederler Ne gün yazıldığını hatırlamak için tarih atılan, çoğu zaman her günün sonunda olup bitenin sıcağı sıcağına anlatıldığı, olaylarla ilgili yorumlar değerlendirmeler yapıldığı yazılara “günlük” veya “günce” denir Pek çok insanın tuttuğu anı (hatıra) defteri bir tür güncedir. Anı yazarken şunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Konu ilgi çekici olmalıdır. Yazılanlar yeni nesillere ders verici, onları iyiliklere özendirici olmalıdır. Yazarken alabildiğince duygusallıktan uzak kalınmalı ve gerçekçi olunmalıdır. İyi hatırlanmayan olaylar, bilgiler yazıya alınmamalıdır. Abartılı anlatımdan sakınılmalıdır.
  Edebiyatımızda pek çok anı örneği vardır Örneğin; Ömer Faruk Toprak’ın Gönen Öyküler’i adlı kitabında ve Ahmet Rasim’in Falaka adlı kitabında toplanan öyküler çocuklara yönelik anı öykülerdir Halide Edip Adıvar’ın Türk’ün ateşle İmtihanı, Falih Rıfkı Atay’ın Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Gençlik ve Edebiyat Anıları.

  Paylaş
  Anı Nasıl Yazılır Mumine Forum