Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Güzel Yazı Nasıl Yazılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Güzel Yazı Nasıl Yazılır

  Reklam
  Güzel yazı yazmanın yöntemleri nelerdir ?

  Yazı yazmanın bazı kuralları
  Yazının grafiksel olarak güzel görünmesi için ilk olarak harflerin birbirleri ile olan oranlarının uyumlu olması gerekir. Büyük ve küçük harflerin belirli boyutlarda standart bir şekilde yazılması başarılı bir şekil kompozisyonu sağlar.
  Güzel yazı yazabilmek veya var olan el yazısını geliştirmek için belirli alıştırmalar yapmak gerekir. Alıştırma için kareli bloknot bir defter, yuvarlak keçe uçlu bir kalem yeterlidir. Bu araçlarla oranlı bir şekilde yazı çalışması yapılmalıdır.
  Yazı alıştırmalarında aynı oranı yakalamak için yapılan ilk çalışma defter üzerinde aşağı ve yukarı çizgiler çizmektir. Zig zag şeklinde yapılan bu çalışma elin aynı oranlara alışması bakımından önemlidir.
  Çizgi çalışmalarından sonra, eşit aralıklı şekillerde harfler yazma ve bu harfleri birleştirmeye çalışma alıştırmaları yapılmalıdır. Burada harflerin boyutlarının aynı olmasına dikkat edilmelidir.
  Harflar önce dik bir şekilde yazılmalıdır. Dik harflerden sonra eğik şekilde harf birleştirmeleri yapılabilir.
  Güzel yazma çalışmaları mürekkepli kalemle ve divit uçlarla da yapılabilir. Bu çalışmalarda harflerin daha büyük boyutlarda olması, çalışmayı kolaylaştırır ve daha keyifli hale getirir.
  Paylaş
  Güzel Yazı Nasıl Yazılır Mumine Forum