Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan İlk insanın yaratılışı kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İlk insanın yaratılışı kısaca

  Reklam
  İlk İnsanın Yaratılışı Özet

  İnancımıza göre insanların atası, tarihin kendisiyle başladığı kişidir Hz. Adem. O yokken melekler vardı. Allah böyle bir varlık yaratacağını önce onlara söyledi. Melekler sordular: “Ey Rabbimiz! Biz sana hamd ederken, seni yüceltirken yeni bir varlık mı yaratacaksın? Üstelik bu varlık yeryüzünde kan dökebilecek, oranın düzenini bozabilecek özellikte iken.”2 Ancak Allah “Ben sizin bilmediğinizi bilirim.” cevabını verdi. Melekler sustular. Allah Adem’i topraktan sadece “ol” diyerek yaratmıştır. Kur’an-ı Kerim bunu şöyle ifade eder: “Allah nezdinde İsa’nın durumu, Adem’in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona “Ol!” dedi ve o da oluverdi.”3

  Hz. Âdem’in yaratılışı hiçbir aracı olmaksızın Allah tarafından gerçekleştirilen olağanüstü bir durumdur. Allah “Ol!” dedi, topraktan yarattığı kulunu şekillendirip ona ruh verdi. Kulu Adem’i eşsiz bir şekilde yaratan Allah, meleklere emir verir.
  Onlardan Hz. Adem’in önünde saygı ile eğilmelerini ister: “Rabb’in meleklere demişti ki: Ben muhakkak çamurdan bir insan yaratacağım. Onu tamamlayıp, içine de ruhumdan üfürdüğüm zaman, derhal ona secdeye kapanın!”4 Gerçekte bu secde isteği Âdem’e tapma anlamına gelmez. Meleklerin Adem’e secdesi, Allah’ın yüceliğini kabullenme anlamında bir boyun eğiştir. Onun üstünlüğü karşısında saygı göstermedir. Yoksa Allah kendisinden başkasına secdeyi yasaklamıştır.

  1. Bakara suresi, 30. ayet.
  2. Âl-i İmrân suresi, 59. ayet.
  3. Sâd suresi, 71- 72. ayetler .  Paylaş
  İlk insanın yaratılışı kısaca Mumine Forum

insanın yaratılışı kısaca,  ilk insanın yaratılışı kısaca,  ilk insanın yaratılışı özet