Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Doğal Çevreyi Korumak İçin Neler Yapmalıyız Kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğal Çevreyi Korumak İçin Neler Yapmalıyız Kısaca

  Reklam
  Çevremizi korumak için neler yapabiliriz?

  Çevreyi korumak için ne yapmalıyız, Çevre, bütün insanların yaşadıkları ve kullandıkları orta alandır. Evimiz, okulumuz, parklarımız, mahallemiz, ormanlarımız, denizlerimiz, çevrenin birer parçasıdır. Doğadaki insan sağlığını tehdit eden olaylar, genellikle çevre kirliliğinden kaynaklanmaktadır. Bu duruma Kur’an-ı Kerim’de şöyle işaret edilmektedir: “İnsanların bizzat kendi işledikleri (kötülükler) yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu...” ( Rûm suresi, 41. ayet)

  Günümüzün büyük bölümünü geçirdiğimiz evimizi ve okulumuzu temiz tutmalı bu konuda büyüklerimize yardımcı olmalıyız. Evimizin özellikle banyo, tuvalet, mutfak gibi bölümlerinin temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Olaylar, genellikle çevre kirliliğinden kaynaklanmaktadır.

  Kapımızın önünü temizlemeli, çöplerimizi çöp torbalarına koyarak çöp bidonlarına atmalıyız. Okulumuzun temiz kalması için yerlere çöp ve kağıt atmamalı, teneffüslerde sınıfımızı havalandırmalıyız. Okul ve sınıfımızın duvarlarını temiz tutmalıyız. Ev ve okul dışında yaşadığımız çevrenin temizliğine de dikkat etmeliyiz. Park ve bahçelerde ağaç ve bitkilere zarar vermemeliyiz. Akarsu, göl ve denizlerimizi kirletmemeliyiz.

  Çevremizi temiz tutmakla hem kendimizin hem de yaşadığımız toplumun sağlığını korumuş oluruz. Bizler dinimizin temizlikle ilgili öğütlerine uyarak çevremizin temizliğine özen göstermeliyiz.  Paylaş
  Doğal Çevreyi Korumak İçin Neler Yapmalıyız Kısaca Mumine Forum