Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ölümü istemek günah mıdır... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ölümü istemek günah mıdır...

  Reklam
  “30 yaşında bir bayanım 3 kere intihara teşebbüs ettim fakat ölmedim. Ölümü istemek günah mıdır?” diye sormuş.
  Cevap: Evet, ölümü istemek günahtır! Bir insanın ölmekten daha çok yaşamayı istemesi gerekir! Çünkü günahlarına tevbe edip, salih amel işlemesi gerekir!
  Fadl (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) amcası Abbas’ın yanına geldi. O sırada Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in amcası hasta idi. Abbas ölümü temenni etti. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona şöyle dedi:
  “Amcacığım ölümü sakın temenni etme. Çünkü eğer sen iyilik yapan birisi isen ve hayatta kalırsan, mevcut iyiliğine iyilikler katarsın. Bu senin için daha hayırlı olur. Şayet kötülük yapan birisi isen ecelinin geri bırakılarak işlediğin kötülüklerden dolayı Allah’ın rıza ve hoşnutluğunu aramaya çalışmak yine senin için daha hayırlıdır. Bu sebeple ölümü temenni etme.”
  Ahmed, Ebu Ya’la, Hâkim
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘İçinizden hiç kimse ölümü temenni etmesin. Zira kişi iyi biri ise, yaşadıkça iyiliğinin artması; günahkâr biri ise, tevbe edip günahlarından arınması umulur’ buyurdu.”
  Buhari
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Hiçbiriniz uğradığı bir bela veya musibetten dolayı sakın ölümü temenni etmesin. Eğer mutlaka temenni etmek zorunda kalırsa, o zaman şöyle desin: Allah’ım, yaşamak benim için hayırlı olduğu sürece beni yaşat; ölmek beni için hayırlı olduğu anda beni öldür.”
  Buhari


  Paylaş
  Ölümü istemek günah mıdır... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin hadisi şeriflerinde hiç kimsenin ölümü temenni etmemesini istemiştir. Çünkü Alahu teala insan için en hayırlı olanölümü istemek günah mı,  ölümü istemek günah mıdır,  ölüm istemek günah mı,  olumu istemek gunahmi,  allahtan ölümü istemek,  allahtan ölüm istemek,  ölüm istemek günahmıdır