Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Çalışmanın Bireysel ve Toplumsal Açıdan Yararları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çalışmanın Bireysel ve Toplumsal Açıdan Yararları

  Reklam
  Çalışmanın bireysel ve toplumsal açıdan yararlarıyla ilgili bir kısa yazı


  çalışanlar dünya ve ahiret saadetini elde etmiş olurlar. Bu gibi fertlerden meydana gelen toplumlar ise, yükselmenin, huzur ve saadetin zirvesine erişirler. Dinimiz, dünya ve ahiret mutluluğu için çalışmayı farz kılmış ve bütün Müslümanlardan bu farizayı yerine getirmelerini istemiştir. Şu halde Allah Teala'nın hoşnutluğunu kazanmak ve dünyaya geliş gayemizi gerçekleştirmek için çalışmayı en kutsal görevlerimiz arasında telakki etmeliyiz.
  İnsan, gerek bu dünyada, gerekse öteki dünyada, ancak kendi çalışmalarının karşılığını görecektir. İnsan ne ekerse onu biçer, ekmeden biçmek olmaz. Bu husus, Allah'ın Kur'an lisaniyle biz kullarına bildirdiği ilahi bir kanundur:
  Kur'an-ı Kerim'de: "Doğrusu insanın eline geçecek olan kendi çalışmasından başkası değildir" buyurulmaktadır.
  Şöyle bir düşünelim. Âlem, feza dediğimiz şu ucu, bucağı olmayan boşluk içinde dönüp duruyor. Hiçbir zaman kendi seyrinden ve kendi faaliyetinden geri kalmıyor. Güneş, ay, gezegenler ve yıldızlar hareket halinde, yer yürüyor, gök yürüyor, hepsi çalışıyor, her şey çalışıyor.
  Şu cansız dediğimiz toprak yaratılışından beri her gün, her saat, her saniye bitmez, tükenmez değişiklik geçiriyor. Bulutlara su veriyor, bulutlardan su alıyor. Sırtında otlar, ekinler, ağaçlar yetiştiriyor. İçinde madenler bulunduruyor.
  Ya gök? O bizim dünyamız gibi milyonlarca dünyayı göğsünde taşıyor. Gök de tıpkı yer gibi çalışıyor.


  Paylaş
  Çalışmanın Bireysel ve Toplumsal Açıdan Yararları Mumine Forum

çalışmanın bireysel ve toplumsal faydaları,  bireysel ve toplumsal açıdan yararları ile ilgili kısa bir