Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Yasin Suresinde Ne Anlatılıyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yasin Suresinde Ne Anlatılıyor

  Reklam
  Yasin siresinde ne anlatiliyor. kac ayet oldugunu nasil indigini sormuyorum.

  Sûrenin Kapsadığı Başlıca Konular:

  Maddeler halinde


  1— Hz. Muhammed'in (A.S.) hak peygamber olduğu; altı asra yakın bir süre ataları uyarılmayan putperest bir kavme uyarıcı gönderildiği açıklanır.

  2— Peygamber (A.S.) Efendimiz'in uyarıp irşat ettiği insanların iki gruba ayrıldığı, bir grubunun Hakk'a çağrıya olumlu cevap vermelerinden ümit kesildiği; diğer grubun olumlu cevap vererek kurtuluşa erenler olduğu belirtiliyor.

  3— Mekkeli inkarcılarla, yaşamakta olan maddeci şaşkınların dikkatleri tarihte benzeri inkâr ve azgınlığa çekilerek iyi düşünmeleri tavsiye ediliyor ve İsa Peygamber'in (A.S.) elçilerinden üç kimsenin tebliğ ve uyarısı konu edilerek açıklayıcı misâl veriliyor.

  4— Öldükten sonra dirilip hesap ve ceza gününde kalkmaya delâlet eden delillere yer veriliyor.

  5— Allah'ın birliği, kudretinin yüceliği, ilminin sınırsızlığı çok anlamlı biçimde işlenerek bu konuda mü'minler aydınlatılıyor.

  6— İnkarcı sapıkların ilâhî azabı ayan beyan görünce derin pişmanlık duyacakları, vicdanları harekete geçirecek ve düşünce ufkunu genişletecek şekilde haber veriliyor.

  7— Cennet ve taşıdığı nimetlerinin çekiciliği anlatılarak mü'minler müjdeleniyor.

  8— Davarlardan yararlanmamız konu edilerek, onların insana verdiği her ürünün üzerinde ilâhî kudret damgası ve rezzak sıfatının fırçasının izi bulunduğu dolaylı şekilde anlatılıyor.

  9— Kıyamet gününde insanların dirilip kalkacağını isbat eder mahiyetteki deliller sıralanıyor.


  Paylaş
  Yasin Suresinde Ne Anlatılıyor Mumine Forum