Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Mevsimler Nasıl Oluşur Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mevsimler Nasıl Oluşur

  Reklam
  Mevsimler nasıl oluşur kısaca bilgi

  Bir yılın farklı hava olayları ve iklim özelliklerine sahip bölümlerine iklim adı verilmektedir. Bir yıl içinde orta iklimde ilkbahar, sonbahar, yaz ve kış olmak üzere dört mevsim vardır. Kutuplara yakın yerlerde ise mevsimler yaz ve kış olmak üzere sadece iki tanedir. bu bölgelerde 6 ay gece 6 ay gündüz yaşanır.


  mevsimler nasıl oluşur

  Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucu mevsimler oluşur. Dönme hızına bağlı olarak hava sıcaklığı da değişiklik gösterir. Güneşten her dönemde farklı ısı alınır. Bu da mevsimleri meydana getirir. Dört mevsimin yaşandığı bölgelerde bu sıcaklık farkı daha da belirgindir. Kutup bölgeleri se her zaman soğuktur.

  Mevsimler dünyanın döndüğü yörünge üzerinde güneşin konumunun farklılık göstermesi sonucu ortaya çıkar. Kuzey ve güney yarımkürelerin konumu her zaman farklıdır. 21 Marttan 23 Eylüle kadar geçen zamanda kuzey yarım küre güneye oranla güneşe daha yakındır ve güneşin sıcaklığını daha fazla alır. Bu durum 23 Eylül- 21 Mart arasında tam tersi olarak değişir. Böylece kuzey yarım küresinde mevsimlere 21 Marttan itibaren şu şekilde isim verilir:


  İlkbahar 21 Mart-22 Haziran;
  yaz 22 Haziran-23 Eylül;
  sonbahar 23 Eylül-22 Aralık;
  kış 22 Aralık-21 Mart.
  Güney yarım kürede mevsimlerin oluşup tam tersidir ilkbahar 23 Eylül de başlar.  Paylaş
  Mevsimler Nasıl Oluşur Mumine Forum