Soru ve Cevaplarla İslam ve Kültür Soruları Forumundan Hz. Muhammed’in Sabrı ve Kararlılığı Kısaca Bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Muhammed’in Sabrı ve Kararlılığı Kısaca Bilgi

  Reklam
  Hz. Muhammed’in Sabrı ve Kararlılığı Özet

  Hz. Muhammed (s.a.v.), hayatı boyunca pek çok zorluk ve sıkıntıyla, üzücü durumla karşılaşmıştır. Örneğin o, doğmadan önce babasını kaybetmiş, altı yaşında annesini, sekiz yaşında da çok sevdiği dedesini yitirmiştir. Küçük yaşta yetim ve öksüz kalan Peygamberimiz, çocukluğunda Mekkelilerin koyunlarını güderek amcasının bütçesine katkıda bulunmuştur.

  Hz. Muhammed (s.a.v.), 25 yaşında iken Hz. Hatice ile evlenmiştir. Bu evlilikten Kasım, Abdullah, Zeynep, Ümmügülsüm, Rukiye ve Fatma doğmuş; Mısırlı Mariye isimli eşinden de İbrahim adlı bir çocuğu olmuştur. Hz. Peygamberin, kızı Fatma dışındaki bütün çocukları, kendisi sağken vefat etmiştir. Hz. Peygamber, küçük yaşlardan itibaren karşılaştığı sıkıntılara, bütün acılara sabırla katlanmıştır.

  Peygamberimiz, insanlarla ilişkilerinde her zaman sabırlı, anlayışlı ve hoşgörülü olmaya özen göstermiştir. Çevresindekilere de böyle davranmalarını öğütlemiştir. Örneğin Hz. Ayşe’ye bir keresinde şu tavsiyede bulunmuştur: “Ey Ayşe! Yumuşak davran. Çünkü yumuşaklık bir şeyde bulunursa mutlaka onu süsler. Bir şeyden çıkarsa mutlaka onu çirkinleştirir.”

  Hz. Muhammed, peygamberliğinin ilk yıllarında pek çok zorluk ve sıkıntıyla karşılaşmış, Mekkelilerin baskı ve işkencelerine maruz kalmıştır. Ancak o, kendisine yapılan bütün eziyetlere sabırla katlanmış, İslam’ı anlatma kararlılığından asla vazgeçmemiştir. Bu konuda Kur’an’ın, “O hâlde (resulüm), peygamberlerden azim sahibi olanların sabrettiği gibi sen de sabret...” şeklindeki ayetini ilke edinmiştir.

  Mekkeli müşrikler, Peygamberimize ve Müslümanlara yaptıkları baskılar sonuç vermeyince Ebu Talip’e geldiler. Yeğeni Muhammed’i korumamasını ya da onu İslam’ı yaymaktan vazgeçirmesini söylediler. Ebu Talip, Mekkelilerin söylediklerini Hz. Muhammed’e anlattı. Bunun üzerine Peygamberimiz amcasına şöyle dedi: “Amca, bu işi bırakmam için güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler yine de davamdan vazgeçmem. Ya dini yayma konusunda başarılı olurum ya da bu uğurda ölürüm.” Müşrikler Hz. Peygambere İslam dinini yaymaktan vazgeçmesi için para, mevki ve makam teklif ettiler. Hz. Peygamber onların tüm bu tekliflerini geri çevirdi, davasını anlatmaya sabırla ve kararlı bir şekilde devam etti.  Paylaş
  Hz. Muhammed’in Sabrı ve Kararlılığı Kısaca Bilgi Mumine Forum

hz muhammedin sabrı ve kararlılığı