Soru ve Cevaplarla İslam ve Kültür Soruları Forumundan Hacı Bektaş Veli Kimdir Kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacı Bektaş Veli Kimdir Kısaca

  Reklam
  Hacı Bektaş Veli Kimdir Kısaca Bilgi

  Hacı bektaş veli hakkında özet bilgi
  Kültür tarihimizin büyük düşünürlerinden biri de Hacı Bektaş Veli’dir. Hacı Bektaş Veli, Horasan’ın Nişabur şehrinde 1209 yılında dünyaya gelmiş ve 1270 yılında Nevşehir’de vefat etmiştir. Hacı Bektaş Veli, Ahmet Yesevi tarafından başlatılan tasavvuf geleneğinin bir temsilcisidir. Onun tasavvuf yoluyla Anadolu’nun Müslümanlaşmasında büyük hizmetleri olmuştur. O, Horasan’dan Anadolu’ya gelerek insanlara hoşgörülü ve güzel ahlaklı olmayı öğütlemiştir. Sevgi ve kardeşlik duygularıyla birlik beraberlik içinde yaşamayı tavsiye etmiştir. Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’da insan sevgisi, kardeşlik ve iman gibi değerlerin yerleşmesinde büyük etkisi olmuştur. Hacı Bektaş Veli, çevresindekileri iyi, doğru ve güzele çağırmıştır. Bu büyük insanın her devirde birçok takipçisi olmuş ve bağlıları bulunmuştur.

  Anadolu’ya gelmeden önce Mekke’ye giderek hac görevini yerine getirmiştir. Dönerken de Necef ve Kerbela’yı ziyaret ederek Anadolu’daki büyük bilginlerle görüşmüştür. O, yetiştirdiği öğrencileri farklı coğrafyalara göndererek İslam’ın yayılmasına katkı sağlamıştır. Hacı Bektaş Veli, Ahilik teşkilatı içinde de yer almıştır. Ayrıca Yeniçeriler arasında çok sevilmesi sebebiyle Yeniçeri Ocağının piri kabul edilmiştir. Hacı Bektaş’ın düşünce sistemi hoşgörü ve insan sevgisini esas alır. Hacı Bektaş, “İncinse de incitme.” ve “Karşısındaki insanın iyi olmasını isteyen, önce kendisi iyi olmalıdır.” demiştir. Bu düşünce yoluyla bencillik, büyüklenme, gurur, hırs ve hoşgörüsüzlüğü ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Onun ahlaki düşüncesinin temelini “Eline, diline, beline sahip ol.” sözü oluşturur.

  Hacı Bektaş Veli, “Gelin canlar bir olalım. Bir olalım, iri olalım, diri olalım.” diyerek toplumda birlik, beraberlik ve düzenin sağlanmasını istemiştir. İnsanların kardeşçe yapıcı, birleştirici ve sevgi dolu olmalarını arzu etmiştir. Hacı Bektaş Veli, kırk yaşlarından sonra Nevşehir’in bugünkü Hacıbektaş ilçesine yerleşmiş ve orada vefat etmiştir.  Paylaş
  Hacı Bektaş Veli Kimdir Kısaca Mumine Forum