Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kuran okunurken tilavet secdesi gerektiren sureler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kuran okunurken tilavet secdesi gerektiren sureler

  Reklam
  kuran okunurken tilavet secdesi gerektiren sureler hangileri


  Paylaş
  Kuran okunurken tilavet secdesi gerektiren sureler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tilavet Secdesi ne demektir, nasıl yapılır?
  Cevap:

  Tilâvet Secdesi; Kur'an'daki bir secde âyetini okuyan veya dinleyen müslümanın yapması vacib olan secdedir. Bunlardan herhangi biri, üzerine vacib olan secdeyi yapmazsa günahkâr olur. Tilavet secdesi yapmak, Hanefilere göre vacip, diğer üç mezhebe göre ise sünnettir.

  Tilâvet secdesi niçin vacibtir?

  Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyurulur: "Onlar kendilerine Kur'an okununca secde de etmezler." (İnşikâk,21). Bir kimse ancak vacib olan işi yapmamaktan ötürü kötülenir. Diğer yandan bu secde namazda yapılan secde olup, namaz secdesi gibi vacib hükmüne tabi olur. Resulullah (s.a.v) buyuruyor: "Kur'an'ı okuyan ve dinleyene secde etmek vacibtir". Tilavet secdesi yapmak, Hanefilere göre vacip, diğer üç mezhebe göre ise sünnettir.

  Tilâvet secdesi ne zaman vacib olur?

  Secde âyetini okumak. Okuyanın kulakları duymasa bile secde gerekli olur. Okunan secde âyetini işitmek veya dinlemek. İşitmek kasıtsız, dinlemek ise kasıtlı olur. Bir imama uymuş olmak, İmama uyan kimse imamın okuduğu secde âyetini duymasa bile tilâvet secdesi yapar. Okuyan duyma özürlü olsa dahi, okuma ile üzerine vacip olur. Müslüman olan bir cünüp veya sarhoş da okuyacağı veya işiteceği bir secde âyetinden dolayı secde ile yükümlü olur. Temizlik ve ayık halinde bu secdeyi yapmaları gerekir. Kendisine secde âyetinin okunduğu haber verilen uyuyan kimseye de tilâvet secdesi vacib olur. Secde âyetini hoparlörden dinlemek, okuyucudan dinlemek gibidir. Radyo ve televizyondan dinlenen secde âyeti de hoparlörden dinlemeye benzer. Çünkü sesin tel aracılığı ile ulaşması ile ses dalgaları aracılığı ile telsiz olarak anında ulaşması arasında bir fark bulunmamaktadır.

  Tilâvet secdesi ne zaman gerekmez?

  Bir kimse secde âyetini papağan gibi öğretilmiş bir kuştan veya ses kayıt cihazının bantından yahut ses yankısı olarak dinlerse secde etmesi gerekmez. Secde âyeti uyuyan, baygın olan veya akıl hastası bulunan yahut mümeyyiz olmayan çocuktan işitilse, en sağlam görüşe göre tilâvet secdesi gerekmez.