Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Sezeryandan sonra iyileşme süreci Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Sezeryandan sonra iyileşme süreci

  Reklam
  sezeryandan ne kadar sonra günlük işlerimizi yapabiliriz.korse kullanımı hangi haftada olmalı yada sakıncası varmıdır.birde memeucu çatlak ve yaralarına sezeryandan önce yapılabilecek bir şey varmı yada sonrasında.şimdiden teşekkürler


  Paylaş
  Sezeryandan sonra iyileşme süreci Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  sezeryandan sonra iyileşme süreci

  Hastanede : Sezeryan sonrası birçok anne ve bebeği hastanede yaklaşık 2-3 gün kalırlar. Anestezinin etkisi azaldıkça ağrıyı kontrol etmek için damar yolundan verilen ağrı kesicileri bir pompa yardımıyla kendiniz ayarlayabilirsiniz.
  Sezeryandan sonraki ilk 24 saati ayağa kalkıp yürümeniz için cesaretdirileceksiniz. Hareket etmek iyileşmenizi hızlandırır, kabızlığı ve kan pıhtılaşmasını önler. Kateter ve damar yolu 12 – 24 saat içinde çıkarılır.
  Hastanedeyken, doktorunuz kesi yerini enfeksiyona karşı gözlemleyecektir. Aynı zamanda iştahınızı, ne kadar sıvı tükettiğinizi, idrar ve bağırsak faaliyetlerinizi de denetleyeceklerdir.
  Hastaneden çıkmanızdan önce doktorunuzla koruyucu önlemler ve aşılar hakkında görüşün. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığını korumanız açısından aşılarınızın yapılmış olduğundan emin olmanız iyi bir fikirdir.
  Emzirme : Damar yolu ve sezeryan bölgesindeki kesi emzirmeyi biraz garip bir his haline sokabilir. Prosedürden sonra yardımla da olsa emzirmeye başlayacaksınız. Hemşirenize emzirme pozisyonlarını ve bebeğin nasıl rahat ettirileceğini size öğretmesini isteyin. Ağrınız varken emzirmek, durumu daha da güçleştirir. Doktorunuz ameliyat sonrası ağrınız için emzireceğinizi göz önünde bulundurarak size ilaç önerecektir.
  Eve Gittiğiniz Zaman Sezeryan kesisinin iyileşmesi 4 – 6 hafta içinde gerçekleşir. Yorgunluk ve rahatsızlık hissi olağandır. İyileşirken aşağıdakilere özen gösterin:
  Kendinize dikkat edin : Kendinize dinlenmek için zaman ayırın. Kendiniz ve bebeğinizin ihtiyacı olabilecek şeyleri yakınınızda bulundurun. İlk 2 hafta bebeğinizden daha ağır herhangi bir şey kaldırmayın.
  Karnınıza dikkat edin : Ayağa kalkıp yürüdüğünüzde vücudunuzun duruş pozisyonuna dikkat edin. Öksürme, hapşurma, gülme gibi ani hareketlerde karnınızı tutun. Emzirirken yastık gibi ekstra takviye kullanının.
  Bol bol sıvı alın : Doğum ve emzirme sırasında kaybedilen sıvıları takviye etmek ve kabızlığı önlemek için bolca sıvı tüketmeniz gerekir. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için sık sık idrara çıkmayı unutmayın.
  Cinsel ilişkiden uzak durun : Çoğu doktor doğumdan sonra 6 hafta cinsel ilişkiye girmemeyi önerir, ama yakınlıktan da vazgeçmemek gerekir.
  İhtiyaç duyduğunuzda ilaç alın : Doktorunuz ağrı kesici önerebilir. Eğer kabızlık varsa veya bağırsak hareketleri ağrılı ise doktorunuz bu durum için gerekli bir ilaç verebilir.
  Doktorunuzla ne zaman iletişime geçmeniz gerektiğini bilin : 38 dereceden yüksek ateş, karında şiddetli ağrı, kızarıklık, şişme, kesi yerinden akıntı veya gribe eşlik eden göğüslerde ağrı gibi durumlarda doktorunuzu arayın. İsilik, kurdeşen, kokulu vajinal akıntı, idrar yaparken yanma, idrarda kan, aşırı kanama, bacaklarda şiş, kırmızı ve ağrı yapan alanlar olduğunda doktorunuzla iletişime geçiniz.
  Doğum sonrası depresyon da olası bir durumdur. Eğer ruh haliniz pek iyi değilse, kendinizi depresif hissediyorsanız bir an önce yardım talep edin.
  Eğer normal doğum yerine sezeryan olduğunuz için kendinizi kötü hissederseniz, kendinize bebeğiniz ve kendi sağlığınızın doğumun yönteminden daha önemli olduğunu hatırlatın. Sezeryanda normal doğuma göre iyileşme süreci daha uzun olmasına rağmen, sonuç ikisinde de aynıdır, evinize bebeğinizle beraber dönersiniz, ve bu duygu herşeyi gölgeler.
  Doç. Dr. Fatih Şendağ
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Bebeğinizi ilk emzirmeden önce soğanla iyice ovalayın sonra ıslak mendille silin peçete ile kurulayın ve bebeğinizi emzirin göğüsleriniz yara olmuyor ben demedim ise yaradı. 4. 4
  Bebeğinizi ilk emzirmeden
  Denediğiniz uygulamada size birşey olmamış olabilir fakat başka insanada yarayacak diye bir urum yok lütfen buradan insanları yanlış yönlendirmeyelim. Emzirmeden dolayı yaralanma söz konusu olur ise dr ile görüşün uygun bir krem verecektir .
 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Kesinlikle o soğanı uygulamayın bir arkadaşım annesi söylediği için yapmış bebek emmedi tiksindi hep mama yedi tombul oldu ve emeklemiyor 6. 6
  Bebeği emzirirken tam tersi teri meme ucu yıkanmalı ki çocuk mikrop kapmasın.Bu tür yazıları ciddiye alıp uygulayan olmaz inşallah...sezeryan yarası kaç günde iyileşir,  sezeryan kaç günde iyileşir,  sezeryan ne zaman iyileşir,  sezeryandan sonra iyileşme süresi,  sezeryan yarası ne zaman iyileşir,  sezeryandan sonra kaç günde iyileşilir,  sezeryan sonrası iyileşme süresi