Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Namaz kılarken sadece farzlarını kılsak olurmu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Namaz kılarken sadece farzlarını kılsak olurmu

  Reklam
  namaz kılarken sadece farzlarını kılsak olurmu


  Paylaş
  Namaz kılarken sadece farzlarını kılsak olurmu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Soru:-Namazların sadece farzını kılsak yeterli olur mu?“Bir mazeret yokken vakit namazlarının sünnetlerini kılmayacak olsak o vaktin namazını tam olarak kılmış sayılır mıyız?”

  *****

  Cevab:-Sünnete uymak, kâinatın yaratılışına sebep olan Peygamber Efendimizi hatıra getirmek ve ona olan bağlılığımızı göstermek demektir.
  Allah’ın emirlerini yerine getirmek nasıl büyük bir huzur veriyorsa, Allah Resulüne uymak da aynı huzuru verir.
  Zaten Allah’a olan en güzel itaat ve sevgi, Onun Habibi’nin gösterdiği yolu takip etmekle mümkündür.
  Özellikle ibadetlerde Peygamberimizin gösterdiği şekilde hareket etmek, hem Allah’a olan sevgi ve yakınlığımızın derecesini gösterir, hem de ibadetlerimizin anlam ve feyzini arttırır.  Beş vakit namazdan önce ve sonra kıldığımız sünnetler, Peygamberimizden rivayet edilen ve onun kılmış olduğu namazlardır.


  Sünnetin genel olarak, diğer ibadetler arasında bir derecesi olduğu gibi, sünnetlerin de kendi aralarında bir derecelenmesi vardır.


  Mesela, bunlardan sabah namazının sünneti vacip derecesinde kıymetlidir. “Sabah namazının iki rekât sünneti dünyadan ve dünyada var olan şeylerden daha hayırlıdır” hadis-i şerifi bu anlamı ifade eder.
  Sabah namazının sünnetinden sonra, fazilet bakımından öğlenin ilk ve son sünneti, akşamın sünneti ile yatsı namazının son sünneti gelir. Bunlar müekked (kuvvetli) sünnetlerdir. İkindinin sünneti ile yatsının ilk sünneti ise gayr-ı müekked sünnettir.


  Bu konuda bazı hadislerin meallerini okuyarak sünnetlerin faziletini hatırlayalım.


  Hz. Âişe’nin anlattığına göre Peygamberimiz şöyle buyuruyor:


  Kim gece ve gündüz on iki rekât namaz kılmaya devam ederse, Cenab-ı Hak ona cenneti nasip eder. Bunlar; dört rekât öğlenin farzından önce, iki rekât öğlenin farzından sonra, iki rekât yatsının farzından sonra, iki rekât da sabahın farzından öncedir.”


  “Öğle namazının farzından önce dört rekât sünneti terk eden kimse şefaatime nail olmaz.”


  İkindi namazının farzından önce dört rekât kılan kimseye Allah merhamet etsin.”


  “Kim ikindi namazının farzından önce dört rekât kılarsa ona Cehennem ateşi dokunmaz.”1

  Namazlardan önce ve sonraki bu sünnetler kılınmadığı zaman, namaza bir eksiklik gelir mi? Sadece farz kılınmakla o vaktin namazı kılınmış olur mu?
  Vaktin farzlarını kılan kimse, aslında üzerindeki borcu ödemiş, görevini yerine getirmiş olur. Ancak, vakit namazlarının içinde yer alan sünnetlerin bazıları vacip derecesindedir.
  Sünnetlerin vacip hükmünde olanlarına uymak mecburî olduğundan ve terk edilmesi halinde bir günah işlenmiş sayılacağından cezası vardır.
  Diğer sünnetlerin işlenmesinde çok büyük sevap varsa da, terk edilmesinde bir günah yoktur. Ancak Peygamberimizin şefaatinden mahrum olma gibi bir kayıp söz konusudur.

  Bu arada şu cümleleri de unutmamalı:
  Sünnete uymayan, tembellik ederse büyük bir kayba uğrar, önemsiz görürse büyük bir cinayete girmiş olur, yalanlar gibi tenkide kalkarsa büyük bir sapkınlığa düşmüş olur.”2
  Buna göre, zaman uygunsa, herhangi bir zorluk da mevcut değilse, namazın sünnetlerini terk etmemek lazımdır. Ta ki, mükemmel bir namaz kılma mutluluğuna ermiş olalım.
  Fakat zaman darlığı ve iş yoğunluğu ve acele yetişilmesi gereken bir yer varsa, sünnetleri kılmamanın bir sakıncası olmaz!(Burada sünnet'in hafife alindigi anlamina gelmemeli).

  Mehmed Paksu 3. 3
  SORU: Hocam benim sorum; acil bir işimiz olduğunda veya hasta olduğumuzda namaz kılarken
  sadece farzlarını kılsak, doğru olur mu yoksa eksik mi kılmış oluruz?

  CEVAP: Sadece farzları ve vitir namazını kılan bir mü’min, hiç sünnet kılmamış olsa bile namaz borcundan kurtulur.
  Günaha da girmez. Sünnet namazlarla kazanılan büyük ecir deryasından mahrum olmuş olur.
  Bunu sürekli değil de sizin durumunzda olduğu gibi yoğunluk anlarında veya vakit sıkışması
  gibi durumlarda yapanın ise hiç bir zararı olmaz. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız 4. 4
  Kayıtsız Üye
  namaz borcum çok vakit namazlarında sadece farz namazlarını kılıp her vakte farzın kazalarını kılsam günaha girmiş olurmuyum yoksa sünnetlerle beraber vakit namazlarını kılmaya devammı etmem gerekiyor.bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim allaha emanet olun 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Allah (c.c) razi olsun 6. 6
  Öğrenci
  Bazıları eğer ikindi namazını kılacaksak ve akşam ezanının okunmasına 40 dakika ( veya ondan az bir süre ) kaldıysa namazın sadece farzı kılınıyor diyorlar . Bazı kişilerde bunun sadece ikindi namazında değil diğer tüm namazlarda geçerli olduğunu diğer namazın ezanına 40 dakika ( ve ondan az bir vakit ) kaldıysa namazın sadece farzı kılınıyor diyorlar . Acaba hangisi doğru ? Veya ikiside yanlış bir bilgi mi ? ( Hemen cevaplarsanız sevinirim . ) 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Sabah güneş doğduğu andan 45 dk sonrasına kadar, öğle ezanına 45 dk kaldığında ve aksam namazına 45 dk kaldığında namaz kılınmaz. Bunlar kerahat vaktidir. Kerahat vakti 3tür 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Sünnetleri kılmasak da olur 9. 9
  namaz borcum çok vakit namazlarında sadece farz namazlarını kılıp her vakte farzın kazalarını kılsam günaha girmiş olurmuyum yoksa sünnetlerle beraber vakit namazlarını kılmaya devammı etmem gerekiyor.bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim allaha emanet olun

  İmkan varsa sünnet ile beraber kazayı kılmak efdal olanıdır yok imkanınız yoksa kaza bitene kadar sünnet kılmazsınız.


  Bazıları eğer ikindi namazını kılacaksak ve akşam ezanının okunmasına 40 dakika ( veya ondan az bir süre ) kaldıysa namazın sadece farzı kılınıyor diyorlar . Bazı kişilerde bunun sadece ikindi namazında değil diğer tüm namazlarda geçerli olduğunu diğer namazın ezanına 40 dakika ( ve ondan az bir vakit ) kaldıysa namazın sadece farzı kılınıyor diyorlar . Acaba hangisi doğru ? Veya ikiside yanlış bir bilgi mi ? ( Hemen cevaplarsanız sevinirim . )

  Bu söylediğiniz sadece ikindi namazı için geçerlidir kerahet vakti girmiş ise sünnet kılmaz sadece farz namazınızı kılarsınız.

 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Ben çok yorgun olduğumda yatsı namazının farzı ve vitirini kılıyorum bu günahmıdır 11. 11
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Namaz kılarken sadece farzlarını kılsak olurmu

  Sadece Allaha ait namaz da niye sunneti one cikararak Allaha es kosuyorsunuz ve ondan beklentileriniz oluyor Allah yerine?


  Muminem Cevap: Namaz kılarken sadece farzlarını kılsak olurmu

 12. 12
  Eren Yılmaz
  Evet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) işleri çok yoğun olduğunda ara sıra ikindi ve yatsı namazlarının sünnetini kılmazmış
  ben de ara sıra kılmıyorum
  =D =D =D 13. 13
  Kayıtsız Üye
  Ben namazlarını mümkün mertebe zamanında kılmaya çalışan biriyim ancak yatsı namazının sadece farzını ve vitiri kılıyorum yaptığım normalmidir 14. 14
  Nurten
  namazı yorgun olduğumuzda kilamayacak derecede otururken kilabilirmiyizyatsı namazının sadece farzını kılsak olur mu,  namazın sadece farzını kılmak,  namazın sadece farzını kılmak doğru mu acaba,  sadece farzları kılmak,  namazda sadece farz kılınır mı,  namazların sadece farzı kılınır mı,  sadece farz namazları kılmak