Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İslamda buluğ çağı nedir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İslamda buluğ çağı nedir

  Reklam
  islamda buluğ çağı ne dir


  Paylaş
  İslamda buluğ çağı nedir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslümanlar da bunlardan bir kismini yapmakla, yükümlüdürler.
  Bu yükümlülükler,bülüg cagi dedigimiz yasa gelince baslar.
  Bu nedenle Islam in,bülüg cagi ile cok yakindan ilgisi vardir.

  Bülüg caginin baslangici,kizlarda dokuz:erkek cocuklarda on iki yasin bitimidir.Son siniri ise soguk iklimlerde veya anormal hallerde erkeklerde on sekiz;kizlarda da on yedi yastir.Artik erkek onsekiz,kiz da onyedi yasina gelince bülüga ermis sayilirlar.

  Ancak kiz veya erkek,bülüga erme sinirinin son yaslarina gelmeden,uykuda veya uyanikken ihtilam olurlar,menileri gelir veya kadin ve erkek evlenmeleri halinde biri hamile kalmaya,digeri de hamile birakmaya müsait duruma gelirlerse,artik bülüga ermis sayilirlar.(Mecelle,mad.985)


  Yukarida saydigimiz bülüga erme sifatlari genellikle kizlarda dokuz,erkeklerde on iki yaslarinda meydana gelir.Iklimin sicak oldugu bölgelerde yetisme daha erken olacagindan,bu özellikler daha erken yaslarda da görülebilir.Bu özelliklerin görüldügü andan itibaren de Islami sorumluluklar baslar.Bu yasa gelmeyenlere Islami sorumluluk yüklenmemistir.(Tecrid-i Sarih,1,80).


  Imam Ebu Yusuf ve Imam Muhammed e göre, gerek erkek, gerek kizlar icin bülüg yasinin son siniri on bes yastir.(Mecelle,mad.987)Hanefi mezhebinde fetva da buna göre verilmistir.Safii ve Hanbeli mezhebinde bülüg yasinin son siniri on bes,Maliki mezhebinde on sekiz yas olarak belirlenmistir.


  (Samil Islam Ansiklopedisi.C.1.Sf.259/Heyet) 3. 3
  bulug cagi ne demek kısaca?

  Ergenlik çağı demektir bu da ihtilam olmak yada belirli bir yaş sınırına varmaktır 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Yorumlar kismini bulamadimda oyüzden sizin yorumunuzun cevapla bölümüne Yazma mecburiyetinde kaldim..özür dilerim................12 yaşinda buluğ çaği başlarmi ? Ve buluğ çağinda neyapmam gerek lütfen cevap verin! 5. 5
  12 yaş civarı ergenlik başlar, anneden veya doktordan yardım almalısınız 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Buluğ çağı ile evlilik arasında bir bağ varmıdır. Buluğ çağına eren bir kişi evlenebilirmi?buluğ çağı nedir,  bulug cagi nedir,  buluğ çağı ne demek,  buluğ çağı,  buluğ ne demek,  islamda buluğ çağı,  büluğ çağı ne demek