Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Ergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Ergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız

  Reklam
  ergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız bunu nasıl öğrene biliriz


  Paylaş
  Ergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ergenlik, büyüme çağı değildir, büyüme çağının sadece bir parçasıdır ve çocuğun cinsel olgunluğa geçişinin göstergesidir. Büyüme, ergenlik dönemi sona erdikten sonra da uzun bir süre devam eder. İnsanlarda cinsel olgunluk, genel fiziksel ve düşünsel olgunluktan çok önce kazanılmaktadır. Üstelik, ergenlik yaşı da gittikçe küçülmektedir; öyle ki, çeşitli ülkelerde bir çok ilkokul öğretmeni, ilk kez son on yıl içinde adet gören kız öğrenciler için belli kolaylıklar sağlamak zorunda kaldıklarını bildirmişlerdir.

  Kızlar ilk adet kanamalarını çok yoğun ve çarpıcı bir deney olarak yaşadıkları için, kadınların ergenlik dönemine giriş tarihleri hakkında daha kesin bilgiler vardır; erkeklerin ergenlikleri biraz daha belirsiz bir dönemde başlar. Günümüzde kızlarda ortalama ergenlik yaşı onüçtür.

  Daha sıcak ülkelerde, evliliklerin erken yaşta olmasının yarattığı aksi izlenime rağmen, kızlarda ortalama ergenlik yaşı 13,5 – 14 civarındadır. İlk adet yaşının düşmesine yol açan etkenler çeşitlidir. İlk adeti geciktiren kötü beslenme ve çocuk hastalıklarının gelişmiş ülkelerde giderilmesi, bu etkenlerden biridir. Ancak en önemli etkenin toplumsal ve psikolojik dönüşümler olduğu kesindir:

  Cinsellik üzerindeki baskının hafiflemesi, gençlerin cinsel kimliklerini daha erken yaşta ortaya koymalarına olanak verilmesi, kızların cinsel potansiyellerinin daha hızlı biçimde gerçekleşmesine yol açmaktadır. Bununla birlikte, adet yaşındaki bu küçülmenin tamamıyla yeni bir durum olmadığı, ilkel toplumlardaki duruma bir geri dönüş olduğu da ileri sürülmektedir. Bu görüşün sahiplerine göre, herhangi bir cinsel baskının olmadığı ve insanların daha doğal koşullarda yaşadığı geçmiş toplumlarda ilk adet yaşı bugünkünden ve yakın geçmiştekinden daha küçüktü.

  İlk adetin kesin ve belirli bir tarihi olmasına karşılık, kadın ergenliğinin diğer belirtileri için aynı şey geçerli değildir. Yaklaşan ergenliğin ilk belirtisi, dokuz ile onbir yaşları arasında meydana gelen göğüslerdeki şişmedir. Ancak göğüsler bundan sonra 7-9 yıl daha büyüme ve olgunlaşmaya devam edeceklerdir. Göğüs uçlarının koyu renk alması ise ortalama 12-13 yaşlarında olur.

  Cinsel organ kıllanması ise ortalama 11 yaşında başlar ve 14 yaşına kadar devam eder; ancak bundan daha erken başladığı ve daha geç tamamlandığı da olur. Koltuk altı kılları ise bir-iki yıl daha geç çıkar. Kız çocuğun boyunun hızla uzamaya başlaması da 9-10 yaşlarında olur; bu ilk adetin yaklaştığının da işaretidir. En hızlı boy atma çağı olan 12-14 yaşları aynı zamanda ilk adetin geldiği dönemdir.

  Kızlarda hem ergenlik hem de hızlı boy atma erkeklerden önce başlar. Bu yüzden 11-14 yaşındaki kızlar genellikle kendi yaşlarındaki erkeklerden daha uzun ve daha ağır olurlar. Erkeklerde hızlı boy uzaması hem daha geç başlar hem de daha geç biter. Kızların fıziksel gelişimi en geç 20 yaşında biter; hatta Doğu ülkelerinde kızlarda büyümenin üst yaş sınırı l6-17′ye iner. Oysa erkeklerin fıziksel gelişimi ve boylanmaları 23-25 yaşlarına kadar sürebilir.

  Erkeklerin de ergenlik belirtilerinin ortaya çıkış tarihleri kızlarınki kadar değişken ve belirsizdir. Onüç yaşında cinsel bakımdan olgunlaşmış erkek çocuklar olabildiği gibi, onbeş yaşına geldiği halde hala cinsel çocukluktan çıkamamış olanlar da vardır. Erkek çocuklar arasında bu tür farklılıklar, kızlarda olduğundan çok daha fazla eksiklik ve aşağılık duygularına yol açmaktadır. Penisin büyümesi ortalama 13 yaşında başlar ve iki yıl kadar sürer; ama 11 yaşında başlayıp 13′te bitebildiği gibi, 14′te başlayıp 17′de de sona erebiir. Başka bir deyişle aynı yaşlardaki erkek çocuklar arasında, bazıları büyümeye başlamadan”erkekleşmiş” olanlar bulunabilir.

  Genellikle erkek ergenliğinin ilk işareti, erbezlerindeki büyümenin birden bire hızlanmasıdır. Erbezleri ortalama 11 yaşında büyümeye başlayıp 16′da en gelişmiş durumlarına ulaşırlar. Cinsel organ bölgesindeki kıllar da 10 ile 15 yaşları arasında çıkmaya başlar ve l4-18′de tamamlanır. Koltuk altı kılları da çoğu zaman bundan bir süre sonra belirir. Ama bunun tersi de olabilir.
  On sekiz yaşındaki bir kız, ergenlikten önceki çocuksu sesi yitirmiştir; ama erkek çocuklardaki ses değişikliği çok daha belirgindir. Erkek çocuğun gırtlağı, penisin büyümesini tamamladığı sıralarda gelişmeye başlar. Genellikle ses değişimi derece derece gerçekleşir ve bir kaç yıla yayılır. Bu süre içinde çocuğun sesi çatlayabilir, kısılabilir. Çıkan ses ne kadar çirkin olursa olsun aslında yitirilen birşey yoktur. Sadece çocuk henüz büyüyen gırtlak üzerinde kas kontroluna alışamamıştır.

  Kızlarınki kadar belirgin olmasa da erkek göğüsleri de ergenlik sırasında bir değişim geçirirler. Meme başı çevresindeki renkli halka bu sıralarda genişler ve koyulaşabilir. Erkek çocukların üçte birinde de bu halkanın altında kızlarınkine benzer ancak daha küçük bir doku oluşabilir. Ama bu genellikle gençlik çağlarında ortadan kalkar.

  Ergenlik çağının önemli sorunlarından biri de cilt rahatsızlıklarıdır. Sivilce, ergenlik döneminin cinsel değişimine bağlı bir cilt hastalığıdır. Hadım edilmiş erkeklerde sivilce olmaması, ancak cinsel hormon takviyesi yapıldığında sivilce çıkması ve hormonun kesilmesiyle sivilcelerin de ortadan kalkması bunun kanıtıdır. Çoğu insanda sivilceler ergenliğin diğer belirtileri tamamlandıktan sonra da sürüp gider ve ancak ilk gençlik çağının tamamlanmasıyla ortadan kalkar. Bu o kadar yaygın bir sorundur ki, bir hastalık değil, normal bir gelişim olarak görülmesi daha doğru olacaktır.

  Erkek ergenliği 10-12 yaşlarında erbezlerinin büyümesiyle başlar ama bu erbezleri 14-16 yaşlarına kadar olgun sperm üretemezler. Ama bu, bu yaşlardaki çocuğun bir tür orgazm yaşamasını engellemez. Gerçekte, orgazm 6 ile 10 yaşları arasındaki “Cinsel Durgunluk” dönemi dışında, her zaman yaşanabilir.

  Kaynak: hastarehberi.com 3. 3
  Erva settab
  Ben 11.5 yaşında hasta oldum erken mi 4. 4
  Kayıtsız Üye
  daha 13 yaşındayım koltuk altımda hiç kıl yok sizce ergenliğe girdimmi 5. 5
  Esselamu aleykum 13 yaşında da ergenliğe girebilirsiniz illaki kol altında tüy çıkması gerekmiyor. 6. 6
  Kayıtsız Üye
  BN 13 yasında regl oldum normal mi? 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Geç olmussun -_- 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Ben lise 1e gidiyorum yaşım 14 yani daha yeni girdim hic sperm gelmiyor okuldakiler bnmle dalga geciyolar o yuzden yani penisomden gelen tek sey sumuk gibi yapis yapis ama dol degil ondan eminim yas 14 boy 1.55 kilom 53 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Ben 10-11 yaşında adet olmuştum. 9-18 yaşları arasında başlayabilir adet bir sakıncası yok diye duymuştum. 10. 10
  Kayıtsız Üye
  benim bugün karnım acayip arıyo ilk adetim bugün olur mu? bir de iç çamaşırımda beyaz beyaz sümüksü yapılar var,cinsel bölgem de kıllar da var,göğüslerim de büyüdü fakat koltuk altımda kıl yok ama karnımın iki yanı da arıyor ve kıpırdandıkça daha da ağrısı şiddetleniyor ne zaman olurum bi söyler misiniz lütfennnnnn 11. 11
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Ergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız

  cinsel bölgeni temiz tut kıllarını kes yakında adet olacan çok merak etme


  Muminem Cevap: Ergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız

 12. 12
  doktor
  bence deil çünkü her çocuğun büyümesi farklıdır eğer 11 12 arası yaşlarda olduysan demektirki normal gelişiyorsun ama bu tabiki vücutuna da bağlı mesala 17 yaşında bile olan çocuklarımız var ben bir çocuk doktoruyum 13. 13
  Kayıtsız Üye
  Bugün çok koyu birşey geldi ama kan mı değil mi belli değil bir yardım edin lütfen acaba hasta mı oldum 14. 14
  Kayıtsız Üye
  Ben daha ergenlige giremedim 13 yas erkek normalmiergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız,  ergenliğe girdiğimi nasıl anlarım,  adet olduğumuzu nasıl anlarız,  ergen olduğumuzu nasıl anlarız,  ergenliğe girdiğini nasıl anlarsın,  ergen olduğunu nasıl anlarsın,  erkekler ergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız