Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gebelikte düşük tehlikesi kacıncı ayda başlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gebelikte düşük tehlikesi kacıncı ayda başlar

  Reklam
  gebelikte düşük tehlikesi ne zamana başlar ve biter


  Paylaş
  Gebelikte düşük tehlikesi kacıncı ayda başlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Düşük Tehdidi, Düşük Tehlikesi
  Abortus İmminens
  Gebeliğin erken döneminde görülen vaginal kanamalar düşük tehdidi olarak değerlendirilir.En önemli özelliği rahim ağzında açıklık olmamasıdır.
  Gebeliğin 20’inci haftasından küçük gebeliklerin %25-30’unda az yada çok kanama görülür. Bu kanama görülen gebeliklerin ortalama yarısı düşükle sonuçlanır diğer yarısı da gebeliklerine devam eder.
  Tipik olarak kanama ile birlikte ağrı yada kramp yoktur.Ağrının varlığında olayın düşük ile sonlanma ihtimali yüksektir.
  Düşük tehtidi , düşük tehlikesi tehlikesi tanısı nasıl konur?
  ü Erken gebelik döneminde ultrasonografide bebek ve kalp atımları görülürken rahim ağzında açılma olmaksızın tipik olarak ağrı olmadan kanama olduğunda bu duruma düşük tehlikesi tanısı konur.
  ü Vajinal kanama ile başvuran gebede spekulum incelenmesi yaparak kanamanın rahimden geldiği öncelikli olarak tespit edilmelidir.Rahim ağzında yara,polip varlığı ve iltihaplanma da bazen kanamaya yol açarak yanıltıcı olabilir.
  ü Kanama koyu kahverengiden parlak kırmızıya kadar farklı şekilde olabilir.Genelde miktar fazla değildir.Parlak kırmızı renk taze yeni kanamayı,koyu kahverengi renk ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür.Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır.
  Düşük tehlikesinin ultrasonografik görüntüsü
  Düşük tehlikesi ( abortus imminens) neden oluşur ? Sebepleri nelerdir?
  ü Sebebi tam bilinmemektedir.
  ü Kanamanın muhtemel nedeni embriyonun rahim içi dokuya yuvalanması veya plasenta gelişim sürecidir.
  ü Kromozom bozuklukları genellikle sebep değildir.
  Düşük tehdidi nasıl tedavi edilir? Düşük tedavisi ilacı var mıdır?
  ü Aktivite kısıtlaması ve yatak istirahati önerilir. Yatak istirahatinin derecesi kanamanın şiddetine bağlıdır. Hafif koyu renkli kanama varlığında ağır fiziksel aktivite kısıtlaması yeterlidir.Çalışan gebeler kanama tamamen kesilene dek işe ara vermelidir,yatakta dinlenerek günü geçirmelidir.Sadece yemek yemek ,tuvalet ve banyo yapmak için izin verilir.
  ü Şiddetli kanamalarda hastanede mutlak yatak istirahati önerilir. Hasta tüm ihtiyaçlarını ,yemeğini, tuvaletini dahi yatağında giderir. Kanama azalana kadar yataktan kalkmasına izin verilmez.Gerekirse serum ile sıvı takviyesi yapılır.
  ü Düşük tehlikesi durumunda günümüzde en sık başvurulan ilaçla tedavi yöntemi progesteron kullanımıdır.Sebebi bilinmeyen düşük tehlikelerinde ağızdan,vaginadan veya iğne şeklinde progesteron takviyesi yapılır. Kanama dursa dahi gebeliğin 12-16 haftasına kadar tedaviye az miktarda progesteron ile devam edilebilinir. Progesteronun düşük tehdidini ne kadar engellediğine dair kesin rakamsal veriler olmasa da özellikle progesteron eksikliğinden dolayı risk altında olan ve hafif kanamalı gebelerde iyi sonuçlar vermektedir.Dozu ve ne kadar süre kullanılacağı doktorunuz tarafından planlanır.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  ben 19 haftalık hamileyim ve gecen gün kana benzer bişey gördüm çok az miktarda ve kırmızı deildi kahverengi falan dı sizce bu iyimi yoksa kötü mü düşük tehlikem varmı ?? 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Dua et insallah hic korkup strese kapilma 5. 5
  ben 19 haftalık hamileyim
  Düşük belirtisi kişiden kişiye değişir gebeliğin ilk aylarında lekelenmeler olabilir durumunuz ile alakalı bir şüpheniz varsa doktorunuzun cep numarası varsa arayıp anlatın veya girip görünün.
 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Benim gebeliğin sekizinci haftasında yim düşük tehlike m varmı kanama yok ama 7. 7
  Perihan Eren
  Ben13 haftalık hamileyim dusuk riskim var ilaç tedavisi görüyorum 8. 8
  Kayıtsız Üye
  14 haftalık gebeyim dúşúk riskkim var kacıncı aya kadar súrer 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Kizlar ben pelin bende bir kere düşük yaptım ama şimdi yine hamileyim ve Size bişey soylucem kızlar düşük tehlikeniz varsa sakin ilişkiye girmeyin 4 5 aya kadar allah herkese hayırlı evlatlar nasıp etsin insallah 😊😊dusuk tehlikesi kacinci haftada biter,  düşük hangi aylarda olur,  düşük tehlikesi kaçıncı aya kadar sürer,  düşük tehlikesi ne kadar sürer,  düşük kaçıncı aya kadar olur,  düsük riski ne zaman gecer,  hamilelikte düşük tehlikesi kaç ay sürer