Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bebeklerde aşı sonrası ateş hakkında bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bebeklerde aşı sonrası ateş hakkında bilgi

  Reklam
  bebege aşı vuruldurgunda ateş normalmi
  aşı sonrası bebeklerdeki huzursuzluk normal mi


  Paylaş
  Bebeklerde aşı sonrası ateş hakkında bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evet, her ilaçta olduğu gibi aşıların da yan etkileri vardır. Ancak, bunlar çoğunlukla hafif yan etkilerdir. Çocuğu koruduğu ölümcül hastalıklar düşünülünce, aşıların hafif yan etkileri çok da önemli değildir. Aşı sonrası, aşı yerinde şişlik, kızarıklık, ağrı, hafif ateş, döküntü görülebilir. Doktorunuz, bebeğin aşı sonrası dönemi rahat atlatması için bazı önerilerde bulunacaktır. Aşı sonrası ciddi yan etkilerin görülme riski ise, aşılanmamış kişinin hastalığa yakalanma riskine göre çok çok düşüktür.

  Ateşi çıkan bebeğinizi rahatlatmak için ılık suda banyo yaptırın. Bebeğinize bol bol su verin. Doktorunuzun onay vermesi halinde bebeğinize parasetamol ve ibuprofen verebilirsiniz; fakat verilecek doz konusunda mutlaka doktorunuza danışın. Reye sendromuna yol açma ihtimali bulunduğu için bebeğinize aspirin vermekten kaçının.

  Aşı uygulamalarını takiben ortaya çıkan olumsuz tepkilere AŞI REAKSİYONLARI ismi verilir. En fazla aşı reaksiyonlarına yol açan aşı olan tam hücreli boğmaca aşısının kullanımı ülkemizde giderek azalmaktadır. Günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan asellüler, tam hücre içermeyen boğmaca aşısı başta olmak üzere kas içerisine uygulanan pek çok aşı, çeşitli reaksiyonlara yol açabilmektedir. Boğmaca aşısını da içeren beşli karma aşının uygulanmasını takiben ilk 48 saat içerisinde 38.5 derece santigradı geçmeyen ateş, aşı yerinde hassasiyet ve ağrı ile şiddetli huzursuzluk ve ağlama nöbetleri gözlenebilir. Popodan ölçülen vücut ateşinin 38 derece santigradı aşması ya da şiddetli huzursuzluk oluşması durumunda uygun dozda parasetamol, fitil ya da şurup şeklinde bebeğe verilmelidir. Aşı yerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı oluştuğunda en uygun yöntem, alkol pansumanı uygulamaktır. Geniş bir pamuk parçasına bol alkol döküp aşı yeri üzerinde tutulmalıdır. Beşli karma aşının dışında en fazla reaksiyona sebep olan aşı, kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısıdır. Bu 3 adet canlı virüs içeren aşının yapılmasından 5 ila 7 gün sonra 38 derece santigradı aşan ateş, iştahsızlık, halsizlik ve gövdede döküntü oluşabilmektedir. Aşı ile gelen canlı virüslerin yol açtığı bu tepkiler için yine uygun dozda parasetamol kullanmak yeterli olacaktır. İnfluenza, yani grip aşısının uygulanmasını takiben ilk 48 saat içerisinde hafif ateş, kırgınlık ve halsizlik ortaya çıkabilmektedir, bu durumda uygun dozda parasetamol kullanmak ve istirahat etmek gerekir. BCG, yani verem aşısının uygulanma yerinde, aşının yapılmasından 1 ay sonra başlayan ve aylar süren kızarıklık, şişlik, sulantı ve kabuklanma reaksiyonları, doğal kabul edilen ve aşının tuttuğunu gösteren bulgulardır. Sulantılı dönemde aşı yerinin iltihaplanmaması için önlem almak yeterli olur.bebeklerde aşı sonrası ateş,  aşıdan sonra ateş nasıl düşürülür,  aşı sonrası ateş,  bebeklerde aşıdan sonra ateş nasıl düşürülür,  aşı sonrası ateş nasıl düşürülür,  karma aşı sonrası ateş,  aşı olan bebeklerde ateş