Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Göğüsten süt gelmesi hamilelik belirtisimidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Göğüsten süt gelmesi hamilelik belirtisimidir?

  Reklam
  memeden süt gelmesi hamilelik belirtisimidir


  Paylaş
  Göğüsten süt gelmesi hamilelik belirtisimidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  MEMEDEN SÜT GELMESİ VE PROLAKTİN

  Memeden süt gelmesine tıp dilinde galaktore adı verilir. Emzirme dönemi dışında memmeden süt gelmesi genellikle prolaktin hormon yüksekliğinden ileri gelir.
  Memeden süt gelmesi varsa mutlaka bir ENDOKRİN UZMANINA başvurunuz. Endokrin uzmanları hormon hastalıkları uzmanıdır ve prolaktin yüksekliğini tedavi ederler.

  PROLAKTİN YANİ SÜT HORMONU NEDİR?

  Prolaktin hipofizden salgılanan ve süt hormonu olarak bilinen hormondur. Prolaktin hormonu stres durumunda, göğüs duvarının hasarında ve gebelikte kanda yükselir. Normalde kanda 15-20 ng/ml arasında değişir.

  Prolaktin hormonunun görevi süt salgısını başlatmak ve devam ettirmektir. Gebelikte prolaktin yüksek olduğu halde süt salgısının olmaması kanda artan östrojen ve progesteron hormonlarının süt salgılanmasını önlemesi nedeniyledir. Doğumla birlikte bu hormonların birden azalması süt salgılanmasını başlatır. Oksitosin isimli hormon da sütün memeden çıkmasını sağlar. Prolaktin etkisiyle FSH ve LH hormon salınımı azaldığından emzirme döneminde yumurtlama olmaz. Prolaktin fazlalığı bazı hastalıklar yaparsa da prolaktin azlığının kadınlarda adetleri bozduğu biliniyor. Erkeklerde prolaktin azlığının etkileri bilinmiyor.

  PROLAKTİN HORMON YÜKSEKLİĞİ VE MEMEDEN SÜT GELMESİ

  Hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonunun aşırı salgılanması durumuna tıp dilinde ‘’hiperprolaktinemi’’ denir.

  Prolaktin yüksekliği her zaman hastalık nedeniyle olmaz. Gebelik, stres, aşırı proteinli beslenme, meme başının uyarılması ve egzersiz de prolaktin düzeyini artırabilir.
  Kullanılan bazı ilaçlar da prolaktin düzeyini artırabilir. Özellikle depresyon ilaçları, psikiyatrik hastalık tedavisinde kullanılan ilaçlar, içinde verapamil olan tansiyon ilacı gibi ilaçlar, östrojen ilaçları veya doğum kontrol hapları prolaktin düzeyinde artış yapabilir.

  Hastalık nedeniyle prolaktin yükselmesi ise şu durumlarda görülür:

  1)Hipofiz bezinde tümör olması: Eğer bu tümör prolaktin salgılıyorsa buna ‘’prolaktinoma’’ adı verilir. Diğer hipofiz tümörlerinde de prolaktin kanda artabilir.
  2)Hipofizin travmaya uğraması
  3)Hipofiz bezindeki sarkoidoz veya tüberküloz gibi hastalıklar
  4)Hipofizin radyasyona (ışın tedavisine) maruz kalması
  5)Tiroid bezi yetmezliği varsa prolaktin yükselir
  6)Kronik böbrek yetmezliği ve siroz hastalığında da prolaktin yükselir
  7)Bazen polikistik over sendromlu kadınlarda da hafif derecede prolaktin yüksekliği olabilir.

  Makroprolaktin Nedir?

  Bazen prolaktin molekül yapısı bozuk olabilir. Bu durum varken yapılan ölçümlerde prolaktin yüksek çıkar. Aslında bu yükseklik molekülün bozuk olmasından kaynaklanır. Bir hastalık değildir. Bu nedenle prolaktin düzeyi yüksek olan hastalarda makroprolaktin (diğer adı big prolaktin) bakılmasında bu nedenle fayda vardır. Prolaktini yüksek hastaların yaklaşık % 20’sinde makroprolaktin vardır.


  Prolaktinoma ve Prolaktin Yüksekliğinin Neden Olduğu Şikayet ve Bulgular


  Hipofiz bezinde bulunan ve prolaktin salgılayan kanser olmayan tümörlere ‘’prolaktinoma’’ denir. Bunların çoğu iyi huylu tümörlerdir ve ilaç tedavisine cevap verir.

  Prolaktinoması olan hastalarda prolaktin hormon yüksekliğine bağlı olarak kadın hastaların % 30-80’ninde memeden süt gelmesi (tıp dilinde buna ‘’galaktore’’ denir), adetlerde azalma veya olmaması, çocuk olmaması, libido (cinsel istek) azalması, vajinal kuruluk, sıcak basması, ağrılı cinsel ilişki, tüylenme ve kilo artışı oluşur. Bu şikayetlerin çoğu yüksek prolaktin nedeniyle yumurtalıktan östrojen az salgılanmasına bağlıdır. Erkek hastalarda ise testosteron azalması, empotans, vücut kıllarında azalma, testislerde yumuşama, sperm sayısında azalma ve memelerde büyüme (tıp dilinde ‘’jinekomasti ‘’ denir) görülebilir. Bazı erkeklerde enerji azalması, kas kitlesinde azalma ve kan sayımında azalma olur. Hipofizdeki tümörlerin % 30-40’nı prolaktinoma oluşturur ve kadınlarda daha sık görülür. Hastalarda kemik erimesi de görülebilir.
  Hipofizdeki tümörün çapı önemlidir. Çapı 1 cm den büyük ise buna tıp dilinde ‘’makroadenom’’ denir ve prolaktinomaların çoğu mikroadenomdur. Bu tümörler göz sinirine bası yapabilir. Bu nedenle önem taşır. Çapı 1 cm’den küçük ise bu tümörlerte ‘’mikroadenom’’ denir. Özellikle kadınlarda tanı konulduğunda prolaktinomaların büyük çoğunluğu mikroadenom halindedir yani çapı küçüktür. Erkeklerde ise tanı konulduğunda prolaktinomalar genellikle makroadenomlar halinde yani çapı 1 cm’den büyüktür ve göz sinirine baskı yapabilir.
  Çapı büyük olan tümörlerde baş ağrısı vakaların %50’sinde görülebilirken, tümörün etkisiyle diğer hipofiz hormonlarında oluşabilecek eksikliklere bağlı şikayetler olabilir.
  Uzun süre tedavi edilmemiş prolaktin yüksekliğinde FSH ve LH hormonları az salgılanacağından ve prolaktinin etkisiyle kemik erimesi olabilir.
  Prolaktini hafif yüksek kadınlarda yumurtlamada bozulma ve çocuk olmasında zorluk olabilir.
  Teşhis:

  Teşhis için kanda prolaktin düzeyi ölçülür. Hafif yükseklik varsa tetkik tekrarlanabilir. İlaç kullanımı özellikle araştırılmalıdır. Prolaktin düzeyinde yükseklik varsa bunun tiroid yetmezliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için tiroid hormonlarına bakılır. Kanda üre, kreatinin, karaciğer testleri yapılabilir. Kadınlarda gebelik testi de yapılmalıdır. Hipofizde tümör olup olmadığını anlamak için hipofiz MR tetkiki, yoksa tomografi yapılabilir. Hipofizde tümör varsa hipofizin diğer hormonları incelenebilir. Büyük tümör varsa görme alanı yapılır.

  Tedavi
  Prolaktin yüksekliği olan hastalarda ilaç tedavisi yapılır. ENDOKRİN Doktorunuz size uygun ilacı verecektir. Bu ilaçlar, içinde cabergolin veya bromokriptin olan ilaçlardır. Bu ilaçlarınen sık rastlanan yan etkileri; bulantı, tansiyon düşmesi, halsizlik, nadiren depresyon ve kabızlıktır. İlacın dozunu yavaş artırarak ve gece yatarken alarak yan etkiler azaltılır.
  İlaç tedavisiyle hem prolaktin normale gelir hem de tümör küçülür.
  En az 2 yıllık tedavi sonrasında, tümör boyutlarında en az %50’ lik küçülme sağlandığında mikroadenomu olan hastalarda cabergoline ya da bromokriptin dozu yavaşça azaltılarak hasta değerlendirilir.
  Tümör büyükse tedavi kesilmez.

  Gebelik isteyenlerde bromokriptin ilacı tercih edilmektedir.
  Gebelik sırasında mikroadenomun büyüme riski % 1 civarındadır. Şikayet olmadıkça bu hastalarda görme alanı ya da prolaktin düzeyi takibine gerek yoktur. Yine laktasyon (emzirme) döneminde tedaviye ara verilmelidir. Makroadenomu olan ve gebe kalan hastalarda ise tümör büyükse görme alanı ile takip edilir.
  İlaç tedavisini tolere edemeyen, tedaviye dirençli ya da gittikçe büyüyen makroadenomu olanlarda cerrahi tedavi (ameliyat) düşünülmelidir.

  Prof.Dr.Metin ÖZATA 3. 3
  Seyro
  Bugün göğsümden az sute benzeyen sıvı geldi hamilelik lemi ilgili 4. 4
  Hamilelikte prolaktin yani süt salgılayan hormon yükselir, bundan dolayı özellikle son aylara doğru göğüslerden sarımtırak süt gelmesi normal bir durumdur.Her hamilelikte olmaz fakat sık rastlanan bir durumdur. 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Arkadaşım hamile değil bir yıldır evli göğsünden akıntı var beyaz nedir acaba 6. 6
  Hamilelik sırasında göğüslerin şişmesi normal ama akıntı normal değil bir doktora muayene olun 7. 7
  Kayıtsız Üye
  goyusumu sıktığım zaman ucu islanir acaba hamilelikmi hemde agriyir goyuslerim 8. 8
  goyusumu sıktığım zaman ucu islanir
  Hamile iseniz normal bir durum 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Reglim 10 gun gecikti 10gun icinde karnim sismeye ve gogus uclarimdan beyaz renkte sivi geldigini farkettim test yaptim sonuc négatif cikti. Bugunde regli oldum ama cok az kan geliyor. Kendimi hamile gibi hissediyorum ama aklim karisti sizce kanser mi oldum. 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Merhaba ben 36 yaşındayım her iki memeden sıkınca beyaz renkte sut gibi geliyor bugün adet oldum normalde 15 ile 18 arası oluyordum 10 'unda oldum acaba göğsünden gelen sut nedir hamilelik testi aldım tek çizgi çıktı 11. 11

  Cevap: Göğüsten süt gelmesi hamilelik belirtisimidir?

  Reglim 10 gun gecikti

  Sizin durumunuz biraz psikolojil gebe olduğunuzu anlayabilmek için en yakın hastaneye gidip kanda gebelik testi yaptırmanız yeterli olur.

  Çocuk sahibi olmak isteyen bir hanım öncelik ile dr.gitmeli gerekli tahlilleri yaptırmalı .


  Merhaba ben 36 yaşındayım

  Kadınlarda adet dönemi öncesi prolaktin hormonunun artışından dolayı göğüsten süt gelmesi normal kabul edilir.


  Muminem Cevap: Göğüsten süt gelmesi hamilelik belirtisimidir?

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  meraba benim adet günüme 10 gün var iki üç aydır hep bir hafta erken adet gördüm fakay bugün çok göğsümde sancı vardı neden olabilir aynı anda adet sancısı gibi kasiklarim çok agrio rahime kramp girio 13. 13
  Adet günleri değişebilir bazen bu normaldir 14. 14
  Kayıtsız Üye
  Gogusumde sut geldi hamilemiyim degilmiyim ogrenmek istiyorum lutfenmemeden sıvı gelmesi hamilelik belirtisimidir,  memeden sut gelmesi hamilelik belirtisimi,  gögüsten süt gelmesi hamilelik belirtisimi,  gögüsten süt gelmesi gebelik belirtisi mi,  gögüslerden süt gelmesi hamilelik belirtisimi,  memeden süt gelmesi hamilelik belirtisimidir,  gögüsten sıvı gelmesi hamilelik belirtisimidir