Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kuranda adı geçen peygamber kıssalarından bir tanesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kuranda adı geçen peygamber kıssalarından bir tanesi

  Reklam
  kuranda adı geçen peygamber kıssalarından bir tanesi


  Paylaş
  Kuranda adı geçen peygamber kıssalarından bir tanesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz. Eyüp Peygamber'in Kıssası


  Geçmiş zamanların birinde bağlarıyla ünlü Suriye topraklarında Eyüp adında zengin ve iyi ahlaklı biri yaşardı. ‘Para insanı saptırır’ derler ya, onunkisi öyle değildi; malı gün geçtikçe çoğalıyor, o da gün geçtikçe daha çok hayırsever biri oluyordu. Malın mülkün Allah vergisi olduğunu, onların bir gün hesabını vereceğini aklından çıkarmaz, dilinden şükrünü, malından sadakasını eksik etmezdi.


  Bir insan hem varlıklı hem ahlaklı olunca, onu çekemeyenler de elbette olacak… Bazıları şöyle diyordu:


  “–İnsan bu kadar varlıklı olduktan sonra elbette herkese dağıtır… Malı nasıl olsa çok..! Dağıt, dağıt bitmez ki...! Bu kadar refah içinde olan biri tabi ki iyi ahlaklı olur; ona sataşan yok, çatışan yok… Herkes ona nasıl olsa saygılı davranıyor…”


  Oysa Allah, kulu Eyüp’ün samimiyetini ve Hakk’a bağlılığını biliyordu. Bunu diğer insanlara da göstermek istedi. Hem böylece Eyüp gelmiş geçmiş herkese sabrın simgesi olacaktı.


  Hz. Eyüp’ün tıkır tıkır giden işleri ilk kez hayvanlarının peş peşe hastalanmaya başlamasıyla bozuldu. Kısa süre içinde koca sürüden bir tek sıska inek, bir tek kara keçi kalmadı; hepsi telef oldu. İnsanlar Eyüp’ün bu duruma ne diyeceğini merak ediyor; ağzını yoklayarak:


  “–Nedir bu başına gelenler…!” diyor ah vah ediyorlardı. Eyüp peygamber yüksek ahlakından ödün vermeksizin:


  “-Allah verdi; Allah aldı; her şey O’nun değil mi?” diyordu.


  Eyüp Peygamber hayvanlarını kaybetti ama sabrını ve metanetini kaybetmedi.


  Belalar geldiğinde aile ve akrabalarıyla gelirmiş...! Eyüp Peygamber bir gün dışarıda işleriyle meşgul iken acı bir haber aldı. Ani bir sarsıntıyla evleri yıkılmış, tüm çocukları göçük altında kalmıştı. Yıkıntıdan sağ kurtulan yalnızca karısıydı. Hz. Eyüp’ün gözleri evlat acısından kanlı yaşlarla doldu; ama ‘sabır’ dedi.


  Eyüp Peygamber çocuklarını kaybetti ama sabrını ve metanetini kaybetmedi.


  Belalar henüz bitmemişti. Hz. Eyüp’ün vücudunda yaralar çıkmaya başladı. Küçük küçük çıbanlar, gün geçtikçe büyüdü; bütün vücuduna yayıldı. Eyüp Peygamber hekimlere gitti, ilaçlar kullandı ama nafile… Yaralar iyileşeceğine azıyordu. Eyüp Peygamber’in hastalığı arttı. Artık çalışamadığı için elde avuçta ne varsa hepsini tüketti. Karısı ona bakıyor, evi geçindirmeye çalışıyordu.


  Eyüp Peygamber’in yaraları çok fenalaştı. Hastalığının bulaşıcı olması ihtimaline karşı kimse onun yanına yaklaşmak istemiyordu. Eyüp Peygamber yapayalnız kalmıştı. Acı ve ıstıraplar içindeydi… Allah’a dua etmeye ve O’ndan sabır istemeye devam etti. Ama artık bırakın vücudunu hareket ettirmeyi, dudaklarını kıpırdatacak takati kalmamıştı. Bir insanın başına gelebilecek her türlü felaket ve müsibet, onun başına gelmişti ve o, tıpkı sağlıklı ve varlıklı günlerinde olduğu gibi Allah’tan uzaklaşmamış, O’na olan bağlılığını ve güvenini kaybetmemişti. Hz. Eyüp imtihanını başarıyla geçmiş ve insanlara örnek bir kul olmuştu.


  Eyüp Peygamber sağlığını kaybetti ama sabrını ve metanetini kaybetmedi.


  Hastalığının şiddetlendiği bir anda:


  “Ey Rabbim!” diye dua etti. Halim sana malumdur. Adını anamayacak kadar hastayım! Ey Şifa Veren! Şifana muhtacım…”


  Yüce Allah, kulundan hoşnuttu. Eyüp Peygamberin makamını, katında daha da yüceltti. Ona:


  “–Ayağını yere vur” diye vahyetti. Eyüp Peygamber güçlükle ayağını kaldırıp indirdi. Ayağını indirdiği yerden berrak bir su kaynamaya başladı. Eyüp Peygamber o suyla yaralarını temizledi. Yaraları kısa sürede kuruyup kayboldu; sudan doyasıya içti, içindeki dertler şifa buldu. Eyüp aleyhisselam, hastalanmadan önceki sağlığına tez zamanda kavuştu. Sağlığını kazanan Hz. Eyüp, servetini de yeniden kazandı. Böylece o, refah ve sağlık içindeyken Allah’ı unutmadığı gibi, yoksul ve hastalıktayken de O’na küsmedi, isyan etmedi. Böylece Eyüp aleyhisselam, Allah’ın sadık ve sabırlı bir kulu olarak tarihe geçti.

  Dr. Ali Kuzudişli
 3. 3
  betül gümüş
  allah razı olsun


  SABIR 4. 4
  meryem yıldız
  Allah senden razı olsun tahmin ediyorum ki vede inşallah 100 alırım performanstan 5. 5
  İlayda
  Bence burda hangi peygamberin hangisini soylediği bellideyil 6. 6
  fenerbahçe
  ben perfonmastan 100 aldım allah sizden razı olsun 7. 7
  Allah nasil imtihanlara tabi tutmuş ve nasıl bu kadar sabretilmiş subhanallah. 8. 8
  Kayıtsız Üye
  işalah perfonmastan 100 alırım
  saol teşekürler 9. 9
  Kayıtsız Üye
  çok çok teşşekür ederim 10. 10
  azranaz
  peygamber sabrı diye boşuna dememişletr 11. 11
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Kuranda adı geçen peygamber kıssalarından bir tanesi

  Allah herkese Peygamber sabrı versin.


  Muminem Cevap: Kuranda adı geçen peygamber kıssalarından bir tanesi

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  Proje ödevini burdan baktım 13. 13
  Kayıtsız Üye
  vallaha allah razı olsun proemizi saglıklı olarak yaptık......kuranda adı geçen peygamber kıssalarından bir tanesi,  kuranda geçen peygamber kıssalarından bir tanesi,  kuranda geçen peygamber kıssalarından bir tanesini araştırınız,  kuranda geçen peygamber kıssaları,  kuranda geçen peygamber kıssalarından biri,  kuranda geçen peygamber kıssalarından 1 tanesi,  kuranda adı geçen peygamber kıssalarından 1 tanesi