Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Adet bitince gusül almadan ilişkiye girilirmi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Adet bitince gusül almadan ilişkiye girilirmi

  Reklam
  adet bitince gusül almadan ilişkiye girilirmi


  Paylaş
  Adet bitince gusül almadan ilişkiye girilirmi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi?  Hanefi alimlerine göre, adet hali olan kadının hayız süresinin en çoğu olan on gün geçerse, kan da kesilirse yıkanmadan cinsel ilişkide bulunabilinir.
  Şafii ve Maliki alimlerine göre ise, yıkandıktan sonra cinsel ilişkide bulunabilinir. Bazı alimlere göre de adeti kesilen kadının yıkanması gerekmez, yalnız cinsel organının yıkamakla cinsel ilişki helal olur.
  Bu farklılık "Onlar temizleninceye kadar yaklaşmayınız." (Bakara, 2/222) ayetindeki temizlik anlayışından kaynaklanmaktadır. İmam-ı Azam'a göre buradaki temizlik hayzın kesilmesi demektir. Dolayısıyla adet bitiminden sonra yıkanmadan cinsel ilişkide bulunmak helaldir. Ancak yıkandıktan sonra ilişkide bulunmak müstehaptır.

  s.i.eadet bitince gusül almadan ilişkiye girilirmi,  adet bitince gusül abdesti almadan ilişkiye girilirmi,  adet bittikten sonra gusül abdesti almadan ilişkiye girilirmi,  adet bittikten sonra abdest almadan ilişkiye girilirmi,  adet bitince abdest almadan ilişki,  adet bitiminde abdest almadan ilişkiye girilirmi,  adetten sonra abdest almadan ilişkiye girilirmi