Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hızma Takmak Günah Mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hızma Takmak Günah Mı

  Reklam
  hızma takmak günah mı


  Paylaş
  Hızma Takmak Günah Mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Buruna delik delmek insan fıtratına uygun değildir. Kız çocuklarının kulaklarını delip küpe takmak caiz ve uygundur. Ancak bunun dışında buruna delik delmek ve hızma takmak doğru değildir. Ayrıca kadınların kulaklarını birden fazla deldirmesi caizdir.
  Kadının zinetini namahreme göstermesi caiz değildir. Bu bakımdan hızma takan kadının bunu yabancı erkeklere göstermesi söz konusu olduğu için takılmamalıdır.


  - Erkek veya kadının beyazlaşan saçlarını sarı veya kızıl renge boyamaları müstehap görülmüş; siyaha boyamaları ise, sağlam görüşe göre, caiz görülmemiştir. Ancak genç kimsenin siyah boya kullanmasında da bir sakınca yoktur. Diğer yandan boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen, boya sanayinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir. Saç üzerinde tabaka oluşturan boyalar gusle mani olacağından caiz değildir. (Ibn Âbidîn, Reddül-Muhtâr, Terc. Ahmed Davudoğlu, Istanbul 1982-1988, XV, 378, XVII, 314).

  - İslâm Hukukuna göre kulakların küpe takılmak üzere delinmesi ve küpe takılması, kadınlar için caiz görülmüş; ama erkekler için caiz görülmemiştir. Bazı hukukçular, erkek çocukların da kulaklarının delinebileceğini ve bu tür bir olayın Hz. Peygamber zamanında yapıldığı halde yasaklanmadığını ileri sürmektedirler. Her hal ü kârda ergen erkeklerin kulaklarını deldirmeleri ve küpe takmaları, çoğu hukukçulara göre haram ve bazılarına göre ise mekrûhtur; yani kısaca caiz değildir. Bunun gibi erkeklerin hızma ve pircing takması da caiz değildir.


  Sorularla İslamiyet
hızma takmak günah mı,  hızma takmak günah mıdır,  hızma günah mı,  hizma takmak gunahmi,  hizma takmak günah midir,  hızma günahmı,  hizma gunah mi