Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Adetliyken Dua Kabul Olurmu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Adetliyken Dua Kabul Olurmu

  Reklam
  Kadın aybaşı adetliyken dua kabul olur mu olmaz mı kısa bilgi verir misiniz


  Paylaş
  Adetliyken Dua Kabul Olurmu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her peygamberin muhakkak kabul olan bir duası vardır

  Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Resulullah (asm) buyurdular ki:
  "Her peygamberin müstecab (Allah'ın kabul edeceği) bir duası vardır. Her peygamber o duayı yapmada acele etti. Ben ise bu duamı kıyamet gününde, ümmetime şefaat olarak kullanmak üzere sakladım (kullanmayı ahirete bıraktım). Ona inşaallah, ümmetimin şirk koşmadan ölenleri nail olacaktır." (Buhari, Müslim, Muvatta, Tirmizi)

  Ayrıca;

  Şu kimselerin dualarının makbul olacağı rivayet edilmiştir

  Resulullah (asm) buyuruyor ki:

  “Şu üç dua muhakkak kabul edilir:
  • İftara kadar oruçlunun duası,
  • Haksızlığa uğrayanın duası,
  • Adaletten ayrılmayan devlet büyüğünün duası.

  Bu duaların her üçünü de Allahü Teala kabul etmek üzere bulutlar üstünde göğe yükseltir. Ve onlara semanın kapılarını açarak şöyle buyurur: “Ululuğun büyüklüğün hakkı için müddet sonda olsa bile sana yardım ederek ve seni kabul edeceğiz.”
  Resulullah (asm) buyuruyor ki:

  “Şu üç dua muhakkak kabul edilir:
  • Babanın evladına duası,
  • Misafirin duası,
  • Haksızlığa uğrayanın duası. (Cami’üs-Sağir)

  Resulullah (asm) buyuruyor ki:

  “Şu beş dua muhakkak kabul olunur:

  • Öcünü alıncaya kadar haksızlığa uğrayanın duası,
  • Evine dönünceye kadar hacının duası,
  • Savaştan dönünceye kadar gazinin duası,
  • İyileşinceye kadar hastanın duası,
  • Mümin kardeşinin ardından dua eden müminin duası.” (Cami’üs-Sağir)

  Resulullah (asm) buyuruyor ki:

  “Yunus Peygamber balığın karnındayken şu duayı okuyordu: “Senden başka Allah yoktur. Allahım seni bütün noksanlıklardan uzak tutarım. Ben öz nefsime yazık edenlerden oldum.” Bu duayı okuyarak her hangi bir dilekte bulunan müminin dileğini yüce Allah muhakkak yerine getirir.” (Cami’üs-Sağir)

  Bazı özel vakitlerde edilen dualar makbul olur

  Hz. Enes (ra) anlatıyor: "Resulullah (asm) buyurdular ki:
  "Ezanla kamet arasında yapılan dua reddedilmez (mutlaka kabule mazhar olur.)"
  "Öyleyse, dendi, "Ey Allah'ın Resulü, nasıl dua edelim?"
  "Allah'tan, dedi, dünya ve ahiret için afiyet isteyin!" (Ebu Davud, Tirmizi)

  Müslüman kişi için üç vakit vardır, onlarda dua ederse, sıla-i rahmi kıran ve günah olan bir şey taleb etmedikçe, kendisine mutlaka icabet edilir: Namaz için müezzin ezan okurken susuncaya kadar, savaşta iki saf karşılaşınca Allah aralarında hükmedinceye kadar, yağmur yağarken kesilinceye kadar." (Kütüb-i Sitte)

  İsmi azamla yapılan dualar makbul olur
  Hz. Büreyde (ra) anlatıyor: "Resulullah (asm), bir adamın şöyle söylediğini işitti:
  "Allah'ım, şehadet ettiğim şu hususlar sebebiyle senden talep ediyorum; Sen, kendisinden başka ilah olmayan Allah'sın, birsin, Sametsin (hiçbir şeye ihtiyacın yok, her şey sana muhtaç), doğurmadın, doğmadın, bir eşin ve benzerin yoktur."
  Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (asm) buyurdular: "Nefsimi kudret elinde tutan Zat'a yemin olsun, bu kimse, Allah'tan İsm-i Azamı adına talepte bulundu. Şunu bilin ki, kim İsm-i Azamla dua ederse Allah ona icabet eder, kim onunla talepte bulunursa (Allah ona dilediğini mutlaka) verir." (Tirmizi, Ebu Davud)

  Geceleyin uyanan kimsenin yapacağı dua makbul olur

  Ubade Bin Samit’den (ra) rivayete göre, Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur: Her kim geceleyin herhangi bir sebeple uyanır da şu duayı yaparsa duası mutlaka kabul edilir:

  “Allah’tan başka gerçek ilah yoktur. Ancak tek ilah olan Allah vardır. Onun ortağı da yoktur. Her şey onundur ve onun her şeye gücü yeter. O Allah’ı her türlü noksanlıktan tenzih edip büyük kabul ederim. Her türlü eksiksiz övgüler ona aittir. Ondan başka hiçbir gerçek ilah yoktur. Ancak o vardır. O Allah en büyüktür. Her türlü güç ve kuvvet onundur” der ve sonra: “Rabbim beni bağışla der veya dilediği duayı yaparsa duası kabul olunur. Sonra biraz daha gayret edip abdest alır ve namaz kılarsa namazı da mutlaka kabul edilir.” (Buhari, Ebu Davud)

  Ebu Hüreyre’den (ra) rivayete göre, Resulullah (asm) şöyle buyurdu: “Gecenin son üçte biri kalınca Rabbimiz dünya semasına iner ve şöyle der: Bana dua eden var mı duasını kabul edeyim. Benden isteyen var mı? Kendisini bağışlayayım.” (Buhari, Müslim)

  Kabul olacağı ümit edilerek ve ciddiyetle edilen dualar makbuldür
  Ebu Hüreyre’den (ra) rivayete göre, Resulullah (asm) şöyle buyurdu: “Allah’a kabul edileceğini gerçekten bilerek dua ediniz. Biliniz ki Allah, umursamazlık ve oyun eğlence türünden yapılan duaları kabul etmez.” (Tirmizi)
  Her dua Allah (cc) katında karşılık bulur

  Şunu da unutmamak gerekir ki; her dua makbuldür, Allah (cc) katında karşılık bulur. Duaların kabulü ise üç şekilde gerçekleşir:
  Ya edilen duanın aynen dünyada eseri görünür. Ya Allah-ü Teala kişiye istediği şeylerden daha hayırlısını nasip eder. (Zira istediklerimizin bizim için hayırlı mı şer mi olduğunu bilen O’dur (cc). Biz ise bundan aciziz.) Ya da hayatı ebediye cihetinde kabul olur. Yani dua eden duasının neticesini cennet nimetleri suretinde alır.

  Demek arzu ettiğimiz şeyler aynen vücuda gelmezse dua kabul olmadı denilmez, belki daha iyi bir surette kabul oldu denilir.
 3. 3
  nuris
  Adetliyken sevdigimin de beni sevmesi icin dua okunurmu Bugun son gun okumam lazim 4. 4
  Adetliyken sevdigimin de beni sevmesi icin dua okunurmu Bugun son gun okumam lazim
  dua için belli bir zaman mekan ve sayı gerekmez
  gereken tek şey samimiyet ve kabul olacağına inanmak
  içimizden geldiği gibi samimi olarak her yerde
  her halimizde Allah'a dua edebiliriz
  adetliyken dua okumakta-etmekte bir sakınca yoktur
  saygılar.
 5. 5
  gulsum
  Ben evliyim ama baskasini seviyom onunda beni sevmesini istiyom kavga ettik aramasini istiyom bir dua varmi 6. 6
  Kayıtsız Üye
  ayni durumdayiz kardesjm.bende onceleri boyle kişilerr kinayarak bakardim.Allah basima verdi bir Soysuza vuruldum.dua et ama onu unutmak icin et.yoksa cok aci cekersin.ben unutmak soğumak icin dua ediyorum ancak çektiklerimi oda çeksin diyorum. 7. 7
  bu konu mecrasindan kaydirilmis
  bide meşru olmayan isteklere dua etmek doğru degildir Allah islah etsin 8. 8
  güüll
  Seni allaha havale ediyorum senin yatacak yerin yok 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Bn hakkariliyim nisanliyim ve bu tarihtede buranin durumu malum bu savaş dursun kan dökülmesin ve binlerce acı çekerek nisanlandigim sevdiğime kavuşmak için dua ediyorum kabul olur mu . 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Madem bi halt yiyeceğini biliyordun ne diye evleniyorsun yada şuan niye kocam dediğin zavallinin ekmeğini yiyorsun boşan git . Gelmiş burda ne mübarek şeyler için rabbimin huzuruna çıktım diyorsun utanmadan 11. 11
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Adetliyken Dua Kabul Olurmu

  Allah tum sevenleri kavustursun ins bnde senin gibi su an nisanlimdan cok uzaktayim onu kaybetmemek icin allah a okadar cok dua ediyorum ki. Sende sadece dua et kardesim allah sevenleri ayirmaz allah hicbirimizi sevdigimizden ayirmasn


  Muminem Cevap: Adetliyken Dua Kabul Olurmu

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  tabii ki de evet sadece kuran namaz gibi şeyler yapmamalısın 13. 13
  Kayıtsız Üye
  Merhaba abla sen duanı et abla rabbim seni sevdine kavuşturacaktır bide benim halimi düşün ben de sevim birini oda beni çok sevi ama ona vermiler annemler beni dua sende bana dua edermisin abla 14. 14
  Kayıtsız Üye
  Pislikler Allah'a ne için el açıyorlaradetliyken dua okunurmu,  adetliyken dua kabul olur mu,  adetliyken edilen dua kabul olur mu,  adetliyken okunacak dualar,  adetliyken dua etmek,  adetliyken dualar kabul olur mu,  yunus peygamberin duası adetliyken okunur mu