Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz Hasanı kim öldürdü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz Hasanı kim öldürdü

  Reklam
  HZ hüseyinve HZ hasan Peygamber Efendimiz s.a.s. torunlarindan..Hz hasanı kim neden öldürdü..


  Paylaş
  Hz Hasanı kim öldürdü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz. Hasan hilâfeti Hz.Muaviye'ye bıraktıktan sonra, geri kalan on yıllık ömrünü Medine'de geçirmek üzere yola çıktı. Kufeliler onun şehirden ayrılışı sırasında ağlaşıyorlardı. Fakat o kendilerine hiç güvenilemeyeceğini söylemekten çekinmedi. Babası Hz. Ali'ye de yaptıklarını kendilerine hatırlatarak, akıbetlerinin hiç iç açıcı olmadığını belirterek hallerine acıdığını söyledi.

  Yolda birisi kendisine "Ey müslümanların yüz karası!" diye hakarette bulundu. Hz. Hasan Hz. Peygamber'den naklettiği bir hadisle Ümeyye oğullarının bu makama gelmesinin mukadder olduğunu hatırlatmaya çalıştı (İbnü'l-Esîr, el-Kâmil, III, 407).
  Bir başkası "Ey mü'minlerin emirinin utancı" diye bağırınca, ona da "âr, ateşten daha hayırlıdır" dedi (el-İsâbe, I, 327-330).

  Medine'de on yıl yaşayan Hz. Hasan (Zehebî, a.g.e, III, 264) vefatı yaklaşınca Hz. Aişe'ye haber göndererek, Hz. Peygamber'in yanına defnedilmek istediğini söyledi. Hz. Aişe de bu isteği kabul etti. Bunun üzerine kardeşine şöyle vasıyyet etti. "Ben ölünce Hz. Aişe'den, Hz. Peygamber'in yanına gömülmem için izin iste. Ben ondan bu izni almıştım. Bana karşı çıkmadı. Belki de benden utandı. Şayet izin verirse, beni onun evine defnet. Ben yine de Ümeyyoğullarının seni bundan mahrum edeceklerini zannediyorum. Bunu yaparlarsa, onlarla uğraşma beni Bakî mezarlığına defnet"

  Hz. Hasan kırk gün hasta yattı. 5 Rabîu'l-Evvel 50 (2 Nisan, 670) günü vefat etti (Sıfatü's-Safve, I, 762). (Bazıları bu tarihin hicrî 49, 50, 51, hatta, 54. yılı olduğunu söylemişlerdir. (el-İsâbe, I, 330).
  Ölüm sebebi olarak zehirlendiği söylenir. Zehirleyenin de kendi hanımı Ca'de binti el-Eş'as b. Kays olduğu rivayet edilir. Hasta yatarken kardeşi kendisine kimin zehirlediğini sorduysa da, o buna cevap vermekten kaçındı. Hatta bu zehirlenmeden önce üç defa daha aynı girişimde bulunulduğunu, fakat onları atlatmayı başardığını söyler. Bu son içtiği zehirin başka olduğunu ve herhalde öleceğini ona açıklar (İbnü'l-Esîr, Üsdü'l-Ğâbe, II, 15).

  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  tendo
  eşi hz Hasan ı neden zehirlemiş acaba,sebebi nedir 4. 4
  Kayıtsız Üye
  çünki rivayetlere göre hz. hasanın eşi cudeye muaviye söz verdi hz. hasanın zehirleyip öldürmesi halinde oğlu yezid ile evlendirecekti 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Bunu kendisi soylememistir şialara hz muaviye. Yaptirdi diye iddia etsede bu gercekci degildir ve yalan oldugu asikardir cunku hazreti hasan efendimiz hilafeti ona bizzat devretmistir.yani bunun icin bi sebeb yoktur oyle zanediyorum ki hazreti hasan efendimizden nefret edenler vardi hilafeti.verdigi icin onlarin bi kismia şia dir. 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Hz. Hasanı yahudi dönmesi öldürdü 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Şii dönmesi sözde müslüman zehirletti, çünkü fitne için Hz hasan in ölmesi gerekiyordu 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Eşiyle alakası yokhz hasanı kim öldürdü,  hz hasan kim öldürdü,  hz hasanı kim zehirletti,  hz hasanı zehirleyen eşi,  hz hasan nasıl zehirlendi,  hz hasan kim zehirledi,  hz hasanı kim zehirledi