Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Fil Olayı Ne Zaman Gerçekleşti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Fil Olayı Ne Zaman Gerçekleşti

  Reklam
  fil olayı ne zaman gerçekleşmiştir


  Paylaş
  Fil Olayı Ne Zaman Gerçekleşti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Fil Vakası Ne Zaman Gerçekleşti

  Fil Vakası Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) doğumundan iki ay kadar önce Mekke'de gerçekleşmiştir.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  fil olayı peygamber efendimiz dünyaya gelmesinden 52 gün önce olmuştur. 4. 4
  Fil Olayı ne zaman gerçekleşmiştir
  fil olayı nasıl olmuştur kısaca

  Fil Olayının Kısa Özeti. Fil olayı nedir açıklar mısınız kısaca.
  Fil olayının gerçekleşme zamanı nedir? Fil olayının tarihi


  Fil olayı Peygamber efendimizin doğduğu yıl gerçekleşmiştir. Habeşistan Kralı Necâşi Ashame’nin Yemen’e hükümdar tâyin ettiği Ebrehe b. Sabbah el-Eşrem kabeyi yıkmaya cüret etmiş ve çalışmalara başlamıştır.

  Ebrehe yenilemeyecek olarak tanımlanan büyük bir fil ordusuna sahipti. Ebrehe habeşistanı dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirmek istiyordu. Kendisine rakip olarak da Kâbe’yi en büyük rakibi olarak görüyordu. Çok sayıda file ve güçlü bir fil ordusu olan ebrehe kabeye doğru kabeyi yıkmak için yola koyuldu.

  Mekke’deki insanlar büyük fil sürüsünden korku duydu ve beklemeye koyuldu. Sabaha doğru Mekke’ye yaklaşır Ebrehe… Mamud adındaki büyük fil Mekke’ye yaklaştığında yere çöktü. Bütün çabalara rağmen fili ayağa kaldıramadılar. Daha sonra diğer filler de kaçışmaya başladı.

  Daha sonra gökte görünen ve kırlangıç sürüsüne benzeyen kuşlar ebrehenin ordusunu kısa bir sürede telef etti. Bu olay Kuran-ı Kerim’de aşağıdaki şekilde geçmektedir:

  “Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihâyet onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.” (Fil süresi )
 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Çok güzel teşekkürler 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Peygamberimiz doğumundan 50 gün önce olmuşturfil olayı ne zaman gerçekleşti,  fil olayı ne zaman gerçekleşmiştir,  fil olayı ne zaman olmuştur,  fil olayı ne zaman yaşanmıştır,  fil olayı hangi yıl gerçekleşti,  fil olayı hangi yıl gerçekleştirilmiştir,  fil olayı hangi peygamber zamanında olmuştur