Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Tekbaşına namaz kılan neden ezan okuyup kamet getirir? Kendi kendini mi namaza çağırıyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tekbaşına namaz kılan neden ezan okuyup kamet getirir? Kendi kendini mi namaza çağırıyor?

  Reklam
  Tekbaşına namaz kılan neden ezan okuyup kamet getirir? Kendi kendini mi namaza çağırıyor?

  Bir yabanci bana kamet niye getiriyorsun diye sordugunda nasil cevap vermeliyim. Tek basima oldugum icin kamet ile namaza kendimi cagriyorum veya hazirliyorum demem olurmu?

  Evde veya kırda tek başına kılınacak farz namazlar için, hem ezan, hem de ikâmet getirilmesi daha faziletlidir. Fakat ezan terk edilebilir, sadece ikamet de yeterlidir. İkâmetin terkiyle sadece ezan okunması ise mekruhtur.

  Bu konuda Hz. Selmandan şu hadisi şerif rivayet edilmiştir. “Bir kimse boş bir yerde bulunup da namaz vakti girse, abdest alsın. Eğer yalnız ikamet alırsa, kendisiyle birlikte iki melek namaz kılar. Eğer hem ezan okur, hem ikamet alırsa, kendisiyle beraber cünudu ilahiyyeden iki ucu görünmez bir cemaat namaz kılar.”

  (Mehmed Dikmen, İslam ilmihali, 295)


  Kaynak linki : http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=65728


  Paylaş
  Tekbaşına namaz kılan neden ezan okuyup kamet getirir? Kendi kendini mi namaza çağırıyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İkamet alan bir kimseye iki melek eşlik ederek cemaat olması sağlanır. Bununla birlikte ezan da okuyan bir kimseye uzu görünmeyecek kadar cemaat verilir.tek başına namaz kılarken kamet getirilirmi,  kamet getirmeden namaz kılınırmı,  tek namaz kılarken kamet getirilirmi,  evde tek başına namaz kılarken kamet getirilirmi,  tek başına namaz kılarken kamet,  yalnız namaz kılarken kamet getirilirmi,  evde tek başına namaz nasıl kılınır