Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazda rekatları şaşırma durumunda ne yapılmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazda rekatları şaşırma durumunda ne yapılmalı?

  Reklam




  SORU: S.a. hocam Allah razı olsun bilgilendiriyor ve bizim sıkıntılarımız için vaktinizi veriyorsunuz. Benim sorum namazla ilgili. Ben namaz kılarken kafamda sürekli dünya ile ilgili bir şeyler dönüyor, bunlara engel olamıyorum. Özellikle farz namazları kılarken bazen son rekata nasıl geldiğimi bile hatırlamıyorum. Çoğu zaman 3. rekatta mıyım, 4. rekatta mıyım gibisinden kaçıncı rekatta olduğumu unutuyorum. Bir çok kereler bir vaktin namazını bu sebeple 3 sefer dahi tekrar kıldığımı biliyorum. Ancak 3. kılışımda bile 4 rekatı tam kıldım mı diye tereddüt ediyorum. Bazen de tereddüt etsem bile şeytanın vesvesesi gibi düşünüp tekrar kılmıyorum ama içim de rahat etmiyor. Şeytanın insanı namazdan uzaklaştırmak için doğru kılınsa bile yanlış kıldın gibi vesvese verdiğini ve bu şekilde namazdan uzaklaştırmaya çalıştığını da duymuştum. Bu noktada ne yapacağımı bilemiyorum. Belki bu tereddütlerimin bir kısmında eksik bir kısmında ise tam kılıyorum. Eksik veya yanlış kılmış gibi bir hisse kapıldığım zaman namazı tekrar kılmam mı lazım yoksa vesvese diye aldırış etmemem mi lazım? Yol gösterirseniz sevinirim. Allah yardımcınız olsun hocam.

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Sakın namazı tekrar kılmayın. Şeytanın önemli taktiklerinden biridir bu;
  sizi tekrarlarla meşgul ederken asıl hedeften uzaklaştırır.
  Şu şekilde yapın: Namazda şaşırdığınız zaman, üç mü dört mü bilemezseniz kafanızda ağırlıklı bir şey oluşuyorsa mesela üç daha ağır basıyorsa onu kabul edip devam edin. Ağırlıklı bir yön olmuyorsa az olandan devam edin ama asla tekrar etmeyin. Bir süre böyle devam ederseniz bu sıkıntınız gidecektir biiznillah. İmtihan durumundayız; yılmadan devam edeceğiz. Allah’tan iyi bir kulluk için yardımını niyaz ederiz.

  Nureddin Yıldız



  Paylaş
  Namazda rekatları şaşırma durumunda ne yapılmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Şeytan günlük hayatımızda her an vesvese vermek için çabalar. Özellikle namaz anında. Bu durum halk arasında bir fıkraya dönüşmüş bir şey kaybolduğu zaman iki rekatlık namaz kılayım da aklıma gelir.



imam namazda şaşırırsa,  namaz kılarken şaşırdığımızda ne yapmalıyız,  namazda imam şaşırırsa,  namazda şaşırma,  namazda sasirma,  namazda duayı şaşırmak,  imamşaşışırırsa