Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Bayram Namazının Kılınışı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bayram Namazının Kılınışı

  Reklam
  Bayram namazı yılda ''KURBAN BAYRAMI VE RAMAZAN BAYRAMI'' OLMAK ÜZERE iki defa kılınır ve vaciptir.
  Bayram namazına niyet edilir, ardından tekbir alınıp eller bağlanır ve subhaneke duası okunur. Subhaneke den sonra 2.tekbir alınır eller yana salınır ardından tekrar tekbir alınır eller yana salınır tekrar yani iftitah tekbiri hariç 3. tekbirde eller bağlanır, imam açıktan fatiha ve zammı sure okur ve ruku ve secde yapılır.

  Ardından 2.rekata kalkılır. İmam fatiha ve zammı sure okur daha sonra, birinci rekatta olduğu gibi 3 tekbir alınır eller yana salınır 4. tekbirde rukuya gidilir secde yapılır ve kaidei ahire yapılır. tahiyyat duası, salli barik ve rabbena duaları okunur selam verilir. Namazdan sonra hutbe okunur.


  Paylaş
  Bayram Namazının Kılınışı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bayram namazı nasıl kılınır?


  - Önce "Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" diye niyet edilerek namaza durulur.

  - Sonra "Sübhaneke" okunur.

  - Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde oldugu gibi), birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.

  - Rüku ve secdeler yapilarak ayaga (ikinci rekata) kalkilir ve eller baglanir.

  - İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir.

  - Sonra da secdeler yapılarak oturulur.

  - Oturuşta imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina, Rabbena firli duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namaz bitirilir.