Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kusmak orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kusmak orucu bozar mı?

  Reklam
  Kusmak orucu bozar mı?

  Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anh anlatıyor:

  Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

  Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.”
  (Ebu Dâvud, Savm: 32; Tirmizî, Savm: 25; İbni Mâce, Savm: 16)

  Ağız dolusu kusmak, biri kendiliğinden gelen, diğeri de isteyerek olmak üzere iki şekilde meydana gelmektedir. Bir hastalıktan dolayı ağız dolusu olarak kendiliğinden gelen kusuntu kendi kendine içeri giderse ittifakla oruç bozulmaz. Fakat, kişinin kendi isteğiyle içeri çekilirse İmam Muhammed’e göre oruç bozulur, İmam Ebû Yusuf’a göre bozulmaz.

  Kişinin kendi zorlamasıyla gelen ağız dolusu kusuntu orucu bozar. Çünkü, bu durumda iken az çok tekrar mideye bir şeyler gider. Bu şekilde bozulan bir orucun sadece kazası gerekir. Fakat, ağız dolusundan az olup tekrar kendiliğinden içeri giderse İmam Muhammed’e göre orucu bozar, İmam Ebû Yusuf’a göre bozmaz. İnsanın kendi isteğiyle içeri giderse her iki imama göre oruç bozulur.

  Kendi zorlamasıyla gelen kusuntu veya kendiliğinden geldiği halde kusuntunun bir kısmı insanın kendi isteğiyle içeri girerse ve insan bu hareketiyle orucunun bozulduğunu bilir ve bir şeyler yiyip içerse bundan sadece kaza gerekir.

  Esas itibariyle bir hata eseri olarak oruç bozulunca hiçbir şey yiyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Bir hata sonucu bozulan oruçtan sonra kusmada olduğu gibi yeyip içmek sâdece kazâyı icap ettirir, keffâreti gerektirmez.

  İstemeyerek kusmak ağız dolusu bile olsa orucu bozmaz.


  Mehmet Paksu  Paylaş
  Kusmak orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İstemeden kusan kimse orucu bozulmadığı için bozmasına ve kaza etmesine gerek yoktur. Eğer geri yutarsa da yine de bozulmaz. Fakat bilerek kusulduğu zaman kaza etmesi gerekir. 3. 3
  Oruç tutan bir insan rahatsızlıktan dolayı kusarsa orucu bozulmaz kaza gerektirmez.Şayet bilerek midesini bulandırıp kusan insanın orucuda bozulmuş olur ve kaza gerektirir.
 4. 4
  Kusmak oruç bozar mı? Kısaca bilgi

  Oruçlu olan bir kimsenin bilmeyerek kusmasında bir sakınca yoktur. Orucuna zarar gelmez. Yalnız bilerek kusmak orucu bozar