Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

  Reklam
  niyetliyken diş fırçalamak orucu bozar mı?


  Oruçlu kimse için su ile ıslatılmış misvak ve fırça kullanmak, İmam Ebû Yûsuf'a göre mekruhtur. İmam-ı A'zam ile İmam-ı Muhammed'e göre ise oruçlunun su ile ıslatılmış misvak veya fırça kullanmasında hiç bir kerahet yoktur. Oruçlu iken diş macunu sürülmüş fırça kullanmakta ise, mutlak anlamda kerahet vardır. Sakınmak gerekir. Ama oruç bozulmaz.


  Paylaş
  Oruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Boğaza su ya da macun kaçmasına izin vermedikten sonra dişlerin herhangi bir şeyle temizlenmesinde sakınca yoktur. Misvakla da temizlemek orucu bozmaz. 3. 3
  Dişleri Fırçalamak, Yemeğin Tadına Bakmak Ve Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?

  Oruçlu kişi açısında dişleri macunla birlikte fırçalamak, yutmamak şartıyla yemeğin tadına bakmak ve sakız çiğnemek birbirine çok benzer. İlk ikisinde yutulduğu takdirde orucu bozacak bir şey ağza alınmakta, sonuncusunda ise sakızın mahiyeti önem taşımaktadır. Bunları sırası ile inceleyelim:
  Diş temizliği çok önemlidir. Hz. Muhammed (sav)’in de ağız ve diş temizliğine çok önem verdiği bilinmektedir. Ancak oruç tutulan günlerde ihtiyatlı davranıp imsak vakti girmeden dişler fırçalanmalıdır. Macunsuz olarak her zaman fırçalamak mümkündür. İmsak vakti başladıktan sonra macunla birlikte dişleri fırçalamak, tükürüğe karışan macun boğazı geçmemek şartıyla, tenzihen mekruhtur; boğazdan geçerse oruç bozulur. Macunu ağza almanın tenzihen mekruh olmasının sebebi, oruçlu iken, yutulması halinde orucu bozacak bir şeyin ağza alınmış olmasıdır. Bu durum, mahiyet olarak, yemeğin tadına bakmak için yemekten bir parçayı ağzına koymak gibidir.

  Yemeğin tadına bakmak da tenzihen mekruh olmakla birlikte, evde huzurun kaçmaması için, yemeğin tadına bakılabilir. Ancak bu konuda da yeterince dikkatli davranıp, boğazdan bir şey geçirmemek ve yemeğin tadı hakkında kanaat sahibi olduktan sonra, ağzı güzelce yıkayıp yemeğin niteliklerinden temizlemek gerekir.

  Sakız, eğer şeker, mentol vb. bir katkı maddesi içeriyorsa, çiğnenerek tükürük yutulduğu takdirde orucu bozar. İçinde katkı maddesi yoksa tükürük bezlerini çalıştırmakla sınırlı kalacağı için, orucu bozmaz, ancak mekruh olur. Ağır bir işte çalışmayanların, katkı maddesi içermezse bile sakız çiğnememeleri gerekir. 4. 4
  Oruçlu iken dişlerimizi fırçalarsak eğer oruç bozulur mu?

  Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozmaz. Yalnız diş macunun tadı mideye ulaşırsa oruç bozulur. Orucu tehlikeye atacak davranışlardan kaçınmak gerek. Dişlerimizi sahurdan önce iftardan sonra fırçalayalım.