Mü'mine ve Tarih ve Sahabelerin Hayatı Forumundan Hz.Ebubekir Hakkında ayet ve hadisler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz.Ebubekir Hakkında ayet ve hadisler

  Reklam
  Hakkındaki ayetler :

  Kuran-ı Kerim'de birçok sahabeye işaret edildiği gibi, Hz. Ebubekir'e de işaret eden ayetler vardır. Bunlar içerisinde en meşhuru Tevbe suresinin 40. ayetinde geçen " iki kişiden ikincisi" ifadesidir.

  Hakkındaki hadisler :

  * " İnsanlardan dost tutmuş olsaydım, muhakkak ki Ebu Bekir'i dost tutardım." ( Tirmizi 14; İbn-i Mace, Mukaddime 11; Müsned 1, 377, 389,395)

  * " Peygamberler müstesna insanların en faziletlisi Ebu Bekir'dir." ( Feyzü'l Kadir 1/90)

  * Amr bin As diyor ki: " Hazreti Peygamber beni Zat-ı Selasil gazasına giden beni orduya memur etmişti. Geldiğimiz zaman Resul-i Ekrem'i gördüm, ona 'en çok sendiğin kimdir?' dedim. Resulullah, Aişe, dedi. Erkeklerden en çok sevdiğin kimdir diye sordum. Resul-i Ekrem, Aişe'nin babası dedi. Sonra kimdir, dedim. Ömer dedi.sonra başkalarını saydı." ( Buhari, 4. cilt, s. 192, İstanbul matbaası)


  * "Dünyada hiçbir kimsenin malı benim için Ebu Bekir'in malı kadar yararlı olmamıştır." (Buhari, Menakib-i Ebi Bekir)

  * Herkeste iyiliklerimin karşılığı vardır, Ebû Bekir hariç- Müslim Fezailü's Sahabe; 2, Tirmizi: Menakıb: 15

  * Enes bin Malik rivayet ediyor: 'Resulullah (s.a.v) Hira Dağı üzerindeydi.bir ara dağ şiddetle sarsıldı. Peygamber efendimiz (s.a.v) 'Sakin ol! Senin üzerinde bir peygamber, bir sıddık ve bir de şehit vardır.' buyurdu. O sırada dağda, Peygamber efendimiz (s.a.v), Ebu Bekir, Ömer, Osman bulunuyordu." (Buhari, Fedailü'l- Ashab,101; Tirmizi Menakıb, 27)  Paylaş
  Hz.Ebubekir Hakkında ayet ve hadisler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Ebubekirin, hazreti Muhammed'e yapmış olduğu yardımlar ve sürekli onu koruması nedeniyle peygamberimize en yakın dost olmuştur. Malını canını feda edecek kadar peygamberimize iman etmiş ve ayetlere mazhar olmuştur.hz ebubekir kuranda geçermi,  hz ebubekir ile ilgili ayetler,  kuranda ebubekir,  hz ebubekir ile ilgili hadisler,  hz ebubekir hadisleri,  hz ebubekir ile ilgili ayet,  Kuranda hz ebubekir