Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Çocuğa "Muhammed" ismini koymak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğa "Muhammed" ismini koymak caiz midir?

  Reklam
  Resulullah Efendimiz (s.a.v.) çocuğa güzel isimler verilmesini emretmiş ve en güzel isimlerin “abd”lı isimler olduğunu, özelliklede “Abdullah” ve “Abdurrahman” isimlerinin Allah’ın en çok sevdiği isimler olduğunu bildirmiştir. Kendi ismiyle ilgili olarak da: “Benim ismimle isimlenin, ama künyemle künyelenmeyin.” buyurmuştur. Bu hadisi delil getiren Şafiler, onun künyesi olan “Ebu-l Kasım” ile kimsenin künyelenemeyeceğini söylemişlerdir. İmam Beyhaki de bu görüştedir.
  Cumhur (âlimlerin çoğu) ise bu yasağın Efendimiz (s.a.v.)'in yaşadığı zamana mahsus olduğunu söyleyerek, onun vefatından sonra karıştırma ihtimali bulunmadığından dolayı künyesinin alınmasını caiz görmüşlerdir.
  Yine Efendimiz (s.a.v.)'in Hz. Ali’ye ruhsat verdiği, onun da bir çocuğa “Muhammed Ebu-l Kasım” ismini koyduğu hadislerle sabittir. İmam Taberi bu hadiseyi delil getirerek, künyesiyle künyelenmeme yasağının haram değil, mekruh olduğunu söyler.
  Gerçi “Muhammed ismini koyduklarınıza vurmayın ve onları iyilikten mahrum etmeyin.”, “Çocuğa ‘Muhammed’ ismini koyduğunuzda ona iyi davranın, meclisi onun için açın ve ona yüz ekşitmeyin.”, “Üç oğlu olup da birisine ‘Muhammed’ ismini koymayan cahillik etmiştir.” şeklinde hadisler rivayet edilmiştir, ama bu hadisler oldukça zayıftır.
  Öte yandan “Muhammed” ismini koymanın yasak olduğunu söyleyen âlimler de yok değildir. Bunlar, “Çocuklarınıza ‘Muhammed’ ismini koyar, sonra da onlara lanet edersiniz.” hadisini görüşlerini delil getirirler.
  Gerçi bu hadis bu ismi koymanın yasak olduğuna işaret etmez, belki bu ismi alanlara kötü söz söylemenin çirkin bir davranış olduğunu belirtir. Hatta Hz. Ömer’in, Medine’de çocuklarına ‘Muhammed’ ismini koyan bir grup insana: “Bu isimleri değiştirin.” demesi, onların da: “Resulullah bize izin verdi.” demesi üzerine onları serbest bırakması, o isimle isimlenenlere hakaret edilmesi endişesindendir.
  Yine Hz. Ömer’in, Muhammed bin Zeyd’in ismini “Abdurrahman” olarak değiştirmesi ve ona: “Senin yüzünden insanlar Resulullah’a sövüyor, vallahi bundan sonra Muhammed diye çağırılamazsın,” demesi, bu ismin hakkını verme gereğine dikkat çeker.
  Sözün özü: “Muhammed” ismini koymak değil, bu isme saygısızlık etmek mahzurludur. Hatta sırf Resulullah’ın hatırası için bu ismi koymak hoş ve güzel bir davranıştır.  Paylaş
  Çocuğa "Muhammed" ismini koymak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır ameller niyetlere göredir. Bir kimse Peygamber efendimizin ismini koyarak sürekli efendimizin hatırlanmasını istediyse koyması güzeldir elbet. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Muhammed tek konulurmu benim oğlum adı muhammedmuhammed ismini koymak günahmı,  çocuğa muhammed ismi koymak,  muhammed ismi koymak günahmı,  çocuğa muhammed ismi konur mu,  muhammed ismi koymak,  muhammed ismini koymak sakıncalımı,  muhammet mi muhammed mi